5G Ekosistemini Anlamak ve Test Etmek

5G Ekosistemini Anlamak ve Test Etmek

 

İletişim çağında “güçlü” olan sadece en son teknolojiye sahip olan değil, gelişimin bütün basamaklarında yer alandır. Çünkü teknoloji bilgi birikimi ve deneyime dayalıdır. Teknolojide bir öncekinin üzerine koyarak ilerlemek esastır. Teknoloji gelişmeleri takip ederek yeniliklere hızla uyum sağlayanlar bu yarışa devam edebilecektir.

Yenilikler ve ilerlemeler ise ihtiyaçların farklılaşması ile doğmaktadır. 5G, kablosuz iletişim teknolojilerinde çığır açan değişikliklere uyum sağlamayı gerektiriyor. Bu uyum süreci ciddi boyutlardaki performans ihtiyaçlarını karşılamak adına farklı düşünmeyi gerektiren, benzeri görülmemiş zorlukları da beraberinde getiriyor. Tüm bu süreci kapsayan 5G Ekosistemi ile ilgili başlıca konular şöyledir.

  • Enhanced Mobile Broadband (eMBB): Bu konsept aslında klasik mobil geniş bant anlamına gelmektedir. 4G’nin gelişmesi ile video streaming, video konferanslar ve geniş bantlı bağlantı yapma yeteneği elde ettik. 5G ise fixed wireless access(FWA) ile  daha yüksek veri hızlarını daha geniş kapsama alanlarında elde etmemizi sağlayacak.
  • Massive Machine Type Communications (mMTC): 4G ile tanıştığımız Internet of Things (IoT) gibi 5G de çok yüksek sayıda cihazı destekleyen uygulamalar da kullanılabilecek. Bu uygulamalar güç verimliliği için iyileştirmeler, düşük maliyetler ve daha verimli iletişim sağlayacaktır.
  • Ultra-Reliable and Low-Latency Communications (URLLC): Düşük gecikme süresi, yüksek güvenilirlik ve yüksek bant genişliği, günümüzün 4G teknolojisi ile mümkün olmayan sanal ve artırılmış gerçeklik, uzaktan gerçek zamanlı ameliyat (dokunsal internet) ve otonom araçlar gibi yeni bir dizi uygulamayı  destekleyecektir.

 

                                 

5G’nin çok sayıda kullanıcının iletişim kurabilmesine, çok düşükten çok yükseğe veri hızlarına, düşük gecikme süresi ihtiyacına, büyük makine-makine iletişimine, yüksek güvenilirliğe ve güç tasarrufu gibi ihtiyaçlara çözüm sunması öngörülmektedir. Akıllı telefon, akıllı araçlar, akıllı ev derken 5G akıllı şehirler vaat ediyor. 5G ile hedeflenen her nesneye iletişim yeteneği kazandırmak! Hatta yalnızca bütün nesneler arası (bireyden bireye, makinadan makinaya, bireyden binaya, binadan araca) iletişimi sağlamak değil aynı zamanda bunu geniş bantta, düşük gecikmeyle ve yüksek hızlarda yapmak. 5G’nin getireceği bu büyük yenilikler hepimizi heyecanlandırırken aynı zamanda düşündürüyor. Peki bu teknolojinin ölçümleri, testleri ve standardizasyonu nasıl yapılacak? Sorunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz. Ölçüm detayları ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 
 
Yönetici | 31.03.2020 1141 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Etiketler
 
#5G
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası