Anten Testlerinde Ölçülmesi Gereken Önemli Parametreler

Anten Testlerinde Ölçülmesi Gereken Önemli Parametreler

 

Mikrodalga bağlantı ekipmanlarında yaşanan bağlantı sorunları yüzde elli ila altmışı kablolar, antenler ve konektörlerle ilgilidir. Bozulan besleme hatları, yetersiz kapsama alanına, bağlantı hatalarına ve alıcı yolunda hassasiyetin azalmasına neden olur. Bu blog yazısında anten dönüş kaybı, VSWR ölçümleri ve antenden antene izolasyonun önemini paylaşacağız.

 

Anten Dönüş Kaybı ve VSWR Ölçümleri

Antenler; kazanç faktörleri, geri dönüş kayıpları veya gerilimi duran dalga oranı (VSWR) özellikleri ile tanımlanır. Geri dönüş kaybı, VSWR vb. ölçümler RF&Mikrodalga bileşen ve sistemleri için rapor edilen standart ölçümlerdir. Anten kazancı ölçümleri genellikle yankısız oda gibi özel bir test ortamında gerçekleştirilir. Anten kazancı testi sırasında, test edilen antenden ikinci bir kalibre edilmiş antene iletim ölçümü yapılır. Kalibre edilmiş antenin ve boşluk kaybının etkilerinin iletim ölçümünden çıkarılmasıyla istenen anten kazancı elde edilir. Sahadaki antenin kazancını ölçmek ise oldukça zordur, çünkü çevresel yansımalar ve sinyalin antene erişememe durumu bu tür testleri engeller. Bir sisteme anten bağlandığında, antenin arızalı veya hasarlı olup olmadığını belirlemek için antenin sadece yansıma özelliklerini ölçmek gerekir. Geri dönüş kaybı ve ilgili VSWR, antenin performansını belirlemek için kullanılamaktadır. Bu 1-portlu ölçümler ilgilenilen frekans bandı üzerinden yapılır.

10 dB veya daha yüksek geri dönüş kaybına sahip bir anten, oldukça iyi eşleşen bir anteni temsil eder. 10 dB'lik bir geri dönüş kaybı, gelen enerjinin % 90'ının anten tarafından yayılması ile enerjinin %10'unun vericiye geri yansıtılmasına eşittir. Baz istasyonu antenleri gibi yüksek verimliliğin gerekli olduğu bazı uygulamalarda, geri dönüş kaybı 15 dB veya daha yüksek bir değerde belirtilebilir. 10 dB'lik bir geri dönüş kaybı, teknik özelliklerde belirtildiği gibi yaklaşık 2:1'lik bir VSWR'ye eşittir. Geri dönüş kaybından VSWR değerine formül ile geçilebilir. Bu dönüşümü FieldFox otomatik gerçekleştirir ve ölçülen yanıt geri dönüş kaybı (dB) veya VSWR olarak gösterilecek şekilde ayarlanabilir.

 

                                                                                                                                                                                        Şekil 1

Şekil 1, 2.4 GHz parçalı panel (patch panel) anteninin ölçülen karakteristiğini göstermektedir. Anten N tipi dişi konnektörlü olup, 15 cm uzunluğunda 50 ohm koaksiyel kabloya bağlıdır. Bu anteni FieldFox'un N tipi dişi konektörüne bağlamak için standart bir N tipi erkek-erkek adaptör gerekmektedir. Herhangi bir bileşeni cihaza bağlarken, ölçümün doğruluğunu ve tekrarlanabilirliğini artırmak için yüksek kaliteli adaptörler kullanmak çok önemlidir. Bu ölçüm örneği için, adaptör ve kablo ölçülen sonuçların bir parçası olarak kabul edilmiştir. Adaptör özellikleri, FieldFox'ta bulunan QuickCal veya Open, Short, Load kalibrasyonu kullanılarak ölçülen sonuçlardan çıkarılabilir.

Antenden Antene İzolasyon

Birçok kablosuz uygulamada, kule ve altyapıları ortaklaşa kullanmak için farklı sistemler birlikte konumlandırılmaktadır. Örneğin Şekil 2, birden fazla sistemden gelen antenlerin ortak yapı üzerine monte edildiği bir tekrarlayıcıyı göstermektedir.

Aynı veya farklı sistemler içinde çalışan antenlerin, iletim yükselteçlerinde intermodülasyon bozulmasının veya alıcılarda gürültü hassasiyetinin azaltılmasını önlemede yeterli bir izolasyon seviyesini korumak için fiziksel olarak biribirinden yeterince uzak olması önemlidir. Sistemler genellikle yakındaki vericilerden ve diğer enterferanslardan gelen sinyalleri reddetmek üzere tasarlanmıştır, ancak sistem performansı için 60 dB veya daha fazla antenden antene izolasyon gerekebilir. Bu nedenle, antenden antene izolasyonunu ilgilenilen tüm frekans bantları arasında taramak gerekir. Şekil 3, FieldFox kullanarak yapılan antenden antene izolasyon ölçümü konfigürasyonunu göstermektedir.

 

                                                                                             

                                                                                                                   Şekil 2                                                                                           

 

                                                                                                             

 
 
Yönetici | 31.03.2020 4350 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası