Dijital Multimetre ile Ölçümleri Sayısallaştırmak Hayal Değil

Dijital Multimetre ile Ölçümleri Sayısallaştırmak Hayal Değil

 

Geçmişteki multimetreler,  ölçüm ekranı üzerinden ok aracılığıyla sonuçları gösteren analog multimetrelerdi. Bu tür analog multimetreler, ölçüm sinyallerindeki hızlı değişiklikleri algılayamaz ve sinyali yalnızca kararlı veya sabit ölçüm koşulunda ölçebilir. Günümüzün modern dijital multimetreleri (DMM) ise artık sinyalleri örnekleyebilen, bunları hızlıca arabelleğe kaydedebilen ve geniş ekranında grafiklerle gösterebilen analogdan dijitale dönüştürücü devrelere sahiptir. Bu yeni özellik sayısallaştırılmış veri edinme modu olarak bilinir.

Sayısallaştırılmış veri edinme modu ile normal veri edinme modu arasındaki fark nedir?

Normal veri toplama modu olan dijital multimetrelerde genellikle ölçümler aralıksız olarak alınır ve ilk giren ilk çıkar (FIFO) mantığıyla çalışan geçici bir ara bellekte tutulur. Bu moddaki ölçümler sayılarla veya eski tip analog gösterim ekranında anlık olarak görüntülenir.

Sayısallaştırılmış veri edinme modunda ise ölçümlerin örnekleme oranı ve zaman süresi ayarlanabilir. Örnekleme hızı ve süresi DMM donanım özelliklerine bağlı olarak sınırlamalara sahiptir. Bir dijital multimetrenin örnekleme oranı genellikle kHz ile MHz arasındadır. Buna kıyasla, bir osiloskop veya özel bir sayısallaştırıcının örnekleme hızı ise MHz'den GHz mertebesine kadar çıkabilir. Cihazın kayıt süresi kullanılabilir hafıza ile sınırlıdır fakat bazı DMM’lerde USB bellek kullanılarak cihaz hafızası arttırılabilir.

Sayısallaştırma, sinyalin karakteristiğini anlamak için sürekli bir analog sinyali, bir dizi ayrı örneğe veya okumaya dönüştürme işlemidir. (Şekil 1)

 

Şekil 1

 

Sayısallaştırılmış sinyaller, PC vb. harici bir cihaza yüklenir veya Şekil 2’deki gibi bir DMM ekranında trend grafiği olarak görüntülenir. DMM'nin trend grafiği özelliği, verilerin zaman içinde grafik gösterimini sağlayarak sayısallaştırma işlemini tamamlar.

Şekil 2

Dijital multimetrenin sayısallaştırılmış veri edinme moduyla neler yapabilirsiniz?

Dijital multimetreler çeşitli sinyal türlerini ölçmek için her zaman kullanışlı cihazlar olmuşlardır. Dahili bir sayısallaştırıcıya ve tetikleme yeteneğine sahip olan DMM'ler, geçici sinyalleri de ölçebilirler.

Sayısalllaştırıcı özelliğine sahip DMM’ler aşağıdaki uygulamalarda kullanılabilirler:

  • Yüksek voltajlı bir güç kaynağının arıza durumunu belirleme
  • Taşınabilir cihazların akım tüketimini değerlendirme (Şekil 3)
  • Bir sensörün basamak tepki süresini karakterize etme

 

Şekil 3

 

Çok yönlü bir DMM ekranı, hassas ölçüm gerçekleştirmek için sinyalinizi yakınlaştırıp uzaklaştırmanıza, yakaladığınız sinyali kaydırmanıza ve hatta tam olarak ilgilenilen sinyal konumuna X (yatay) ve Y (dikey) işaretleyicileri uygulamanıza olanak tanır.

DMM’nin sayısallaştırıcısı, osiloskop veya özel bir sayısallaştırıcı gibi çok yüksek örnekleme hızına veya giriş bant genişliğine sahip olmayabilir. Yine de birçok düşük frekanslı uygulamalarda ölçüm yapmanız için yeterlidir.

Keysight’ın 34465A ve 34470A  gibi Truevolt DMM'lerinde standart olarak dijitalleştirme ve gelişmiş tetikleme özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca, gerçek zamanlı analiz için standart olarak trend, histogram, matematik ve istatistiksel araçlara sahip grafik ön panel ekran özelliklerine de sahiptirler.

 
 
Yönetici | 10.04.2020 723 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Etiketler
 
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası