Uygun Fiyatlı Osiloskop Alırken Kaçınılması Gereken 5 Hata

Uygun Fiyatlı Osiloskop Alırken Kaçınılması Gereken 5 Hata

 

Yatırım bütçeniz kısıtlıyken, doğru osiloskobu seçmek oldukça zordur. Amaç her zaman uygun maliyetle kaliteli ürün alarak en iyi yatırımı yapmaktır. Uygun fiyatlı osiloskop alırken en sık yapılan aşağıdaki 5 hatadan sakınarak, uygulamanıza yönelik en doğru osiloskobu seçebilirsiniz.

Hata 1: Yetersiz bant genişliğine sahip osiloskop almak

Bir osiloskobun bant genişliği, giriş sinyali sinüs dalgalarının −3 dB (%30 genlik zayıflaması) ile zayıflatıldığı frekansıdır. Osiloskop seçerken en çok bu özellik dikkate alınmasına rağmen proje gereksinimlerinde bu konunun üzerinde daha az durulur.

Bu kriter, ölçtüğünüz sinyalin frekansını belirlemenize yardımcı olur. Tüm osiloskoplar, Şekil 1'de gösterildiği gibi yüksek frekanslarda azalan genlik alçak geçirgen frekans tepkisi (low-pass frequency response) gösterir. 1 GHz ve altındaki bant genişliğine sahip çoğu osiloskop tipik olarak tek kutuplu, alçak geçirgen filtrenin özelliklerine yaklaşan bir Gauss frekans tepkisi gösterir.

Şekil 1: Osiloskop Gauss frekans tepkisi

Dijital uygulamalarda en doğru ölçümü yapmak için, test sisteminizdeki en yüksek saat (clock) sinyalinin en az beş katı bant genişliğine sahip osiloskop seçilmelidir. Seçilen bu osiloskop minimum sinyal zayıflamasıyla beşinci harmoniği yakalayabilecektir. Sinyalin beşinci harmoniği, dijital sinyallerinizin genel şeklini belirlemede kritik öneme sahiptir. Dijital sinyallerde temel frekansının 5 katı bir bant genişliğine sahip olmak, dijital sinyallerin hatalarını etkin bir şekilde ayıklamanıza yardımcı olacaktır.

Analog uygulamalar içinse, bant genişliği gereksinimleri daha esnek olabilir. Bir osiloskobun bant genişliğinin üçte birinde sinyalin zayıflaması minimumdur. Bu nedenle, analog sinyalinizin frekansının 3 katı bant genişliğine sahip bir osiloskop uygulamanız için yeterli olacaktır.

Unutmayın:

  1. Dijital sinyaller için, temel frekansınızın en az 5 katı bant genişliğine sahip bir osiloskop kullanmalısınız.
  2. Analog sinyaller için, temel frekansınızın en az 3 katı bant genişliğine sahip bir osiloskop  kullanmalısınız.

Hata 2: USB osiloskop tercihi

Ekonomi serisi USB osiloskoplar ilk bakışta masaüstü osiloskoplara nazaran daha küçük, ucuz ve taşınabilir olduklarından iyi bir seçenek olarak düşünülebilir. Bu bakış açısı doğrudur fakat ölçüm ve hata ayıklama sistemlerinde USB seçeneğini biraz daha karmaşık ve maliyetli hale getiren önemli farklılıklar vardır.

USB osiloskobu kullanmak için bir bilgisayar ve muhtemelen dalga formu üreteci gerekecektir. Bu nedenle projenin toplam fiyatı artarken aynı zamanda bağımsız bir osiloskoba kıyasla daha fazla masaüstü alanına ihtiyaç duyulur. Ayrıca, USB osiloskop projenizin gereksinimlerini karşılayacak tüm teknik özellikleri içermiyorsa, ek opsiyonların alınması gerekebilir. Masaüstü bir osiloskop ise, fonksiyon üreteci, seri protokol analizörü, frekans tepki analizörü vb. gibi birden fazla cihaz işleviyle bütçe ve çalışma alanından tasarruf sağlar.

Performans serisi USB osiloskoplarda ise ekonomi serisine kıyasla masaüstü osiloskoplarda bulunan birçok ölçüm kabiliyeti bulunmaktadır.

Hata 3: Kullanım kolaylığını göz ardı etmek

Kullanım kolaylığı, teknik dökümanlardaki özelliklerle kıyaslanmayan öznel bir parametredir. Osiloskobun kullanım kolaylığı, ölçüm verimliliğini etkiler ve en az performans özellikleri kadar önemlidir. Sezgisel bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI), anında erişilebilir yardım sistemi işlevi görerek hızlı seçim butonları ile kullanımı daha kolay hale getirir. Böylelikle osiloskobun nasıl çalıştığını öğrenmek için harcanan zaman azalırken ölçüm yapmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Kullanıcı dostu tasarıma sahip olan bir osiloskop, Şekil 2'de gösterildiği gibi dikey ölçeklendirme (V / div), dikey konum, yatay ölçeklendirme, yatay konum ve tetikleyici gibi sık kullanılan tüm değişkenleri doğrudan kontrol eden butonlar bulunur. Örneğin, hata ayıklama sırasında hızlı fourier dönüşümü (FFT) yapabilmek önemlidir. FFT, analog giriş kanallarını veya aritmetik işlemi ile hesaplama yapmak için kullanılır. Hassas ayarlamalara yönelik özel butonlar ve hızlı erişim için ön panel butonları ölçüm hassasiyetini etkiler ve zamandan tasarruf sağlar.

 

Şekil 2

 

Hata 4: Teknik Destek Riskleri

Osiloskop satın almak ilk adımdır, cihazınız için destek alabilmek ise sonraki adımdır. Arızalı bir ürün alınması, ürünün alındıktan sonra arızalanması veya beklenmeyen ihtiyaçlar için kabiliyet arttırımına ihtiyaç duyulma olasılığı her zaman vardır. Bu sorunlar ortaya çıktığında, çoğu zaman tüketiciler sorunun garanti kapsamında olmadığını ya da onarım / değiştirme servis süreçlerininin son derece zor olduğunu görürler. Destek sorunlarının azaltılması için, cihazı almadan önce satıcının sunduğu destek ve hizmetler hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun.

Üreticinin güvenilirliği, teknik ihtiyaçlara yanıt verebilme yeteneği ve duyarlılığı ile cihaza ait eğitim ve destek materyallerinin bulunması alım yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken konulardır. Ayrıca satın alım yaptığınız firmanın cihazlarla ilgili yaşanabilecek olası sorunlarda teknik destek verebilecek geniş mühendislik ağı ile hizmet alınabilecek servis merkezinin (kalibrasyon,bakım-onarım,ayar) olması problemin kısa sürede çözülmesini sağlayarak çalışmanızdaki bekleme süresini azaltır.

 

Hata 5: Yalnızca teknik özelliklere odaklanmak

Osiloskoplar arasındaki temel özelliklerinin karşılaştırılması, osiloskop seçmenin mantıklı bir yolu gibi görünebilir, ancak özellikler tüm hikayeyi anlatmaz. Daha derinlere inmek, satır aralarını okumak ve doğru soruları sormak gerekir. Aşağıdaki örnek, satın alma sürecinde daha fazla değerlendirme gerektiren bir özelliği vurgulamaktadır.

Geniş Bellek mi? Parçalı Bellek Mi? (Segmented Memory)

Osiloskobun bellek derinliği, belirli bir örnekleme oranında yakalayabileceği süreyi belirler. Eğer projede yüksek örnekleme oranıyla uzun bir zaman aralığının yakalanması gerekiyorsa, yüksek bellekli ve tek seferde kayıt yapabilen pahalı bir osiloskop alınabilir. İkinci seçenek ise parçalı bellek özelliğine sahip ekonomik bir osiloskop satın almaktır. Parçalı bellek toplam edinim süresini şekil 2’de gösterildiği gibi, osiloskobun toplam belleğini daha küçük bellek parçalarına bölerek uzatabilir. Parçalı bellek seri protokol analizleri ve tetikleme ile birleştirildiğinde, hataları daha etkili ayıklamak için kullanılabilir.

Şekil 4

Yaygın bir yanlış kanı ise derin belleğin iyi olduğu fakat çok gerekli olmadığı konusudur. Derin bellek sadece pahalı olmakla kalmayıp aynı zamanda veri toplamayı da engelleyebilir. Bu özelliğe sahip bazı osiloskoplar bellek derinliğini otomatik olarak en üst düzeye çıkarır. Bu da osiloskobun ağır çalışmasına sebep olarak kullanımını zorlaştırır. Parçalı belleğe sahip bir osiloskop seçmek, belleğin daha hızlı ve verimli kullanılmasını sağlar.

Özetle osiloskop alırken, makul bir fiyata kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olmak için birkaç değişkeni göz önünde bulundurmalısınız. Bu yazımızda bahsedilen hatalardan kaçınarak, bant genişliği, kullanılabilirlik, hız veya satış sonrası destek gibi özelliklerden ödün vermeden ekonomik, güvenilir bir osiloskop bulmak mümkündür. Araştırmanızı iyi yaptığınızdan ve temel özelliklerin ötesine baktığınızdan emin olun, böylece test ihtiyaçlarınızı karşılar ve bütçenizi korursunuz.

 
 
Yönetici | 28.04.2020 1862 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası