5G C-V2X Testlerindeki Zorluklar 1

5G C-V2X Testlerindeki Zorluklar 1

 

Araçtan her şeye (V2X) teknolojisi, trafik güvenliğini ve verimliliğini artırmayı hedefleyen yeni bir teknolojidir. V2X, araçların ve yolun alt yapısı, bisikletler ve yayalar da dahil olmak üzere diğer araçlarla ve trafik sisteminin diğer bileşenleri ile iletişim kurmasını sağlar. Amerika Ulaştırma Bakanlığı’na göre, V2X teknolojisinin uygulanması, trafik kazalarının şiddetini %80 azaltacaktır. Bu teknoloji aynı zamanda otoyol seyahat süresini ve yakıt tüketimini de önemli ölçüde azaltacaktır.

Şu anda V2X’i kapsayan iki kablosuz iletişim teknolojisi var; biri Özel Kısa Mesafeli İletişim (DSRC) diğeri ise Hücresel V2X (C-V2X). V2X, DSRC’yi 20 yıldan fazla süredir kullansa da artık mevcut olan C-V2X, muhtemelen V2X için baskın olarak kullanılan teknoloji haline gelecek. C-V2X, 3GPP’nin 14. Versiyonu ile kullanıma sunulmuştur.

LTE-V2X olarak bilinen C-V2X’in 4G versiyonunun ilk ticari kullanımları 2020’de gerçekleşecek. 5G teknolojisinin piyasaya sürülmesi, daha düşük gecikme süresi, daha geniş bant genişlikleri nedeniyle C-V2X’in gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

2020’de tamamlanması planlanan 3GPP versiyon 16 ve 2021’de sonlandırılması planlanan versiyon 17 ile V2X’e yeni özellikler gelmesi beklenmektedir. Bu yenilikler, özellikle ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişim (URLLC) için C-V2X’i daha da güçlendirecektir.

3GPP 16 ve 17 versiyonları, sensör verilerinin araçlarla yol kenarındaki trafik alt yapısı bileşenleri ile gerçek zamanlı iletişimi kolaylaştıracaktır. Bu yetenekler, araçların trafik ve yol koşullarını anlamalarını, köşeleri görmek için algılanan görüş hattı verilerine erişmelerini ve sürüş tehlikelerini hesap ederek uyarmalarını sağlar. Bu versiyonlar aynı zamanda C-V2X için otonom sürüş, bir metreden az askeri seviyede üç boyutlu haritalandırma, arttırılmış gerçeklik ve bulut tabanlı hizmet gibi karmaşık uygulamaları destekleyecektir.

Bu blog yazı dizimizde, 5G tarafından sunulan C-V2X’in yeni yeteneklerini vurgulayacak ve 5G’nin C-V2X iletişim sistemlerinin geliştiriciler için yarattığı genel test zorluklarını inceleyeceğiz.

 

 

C-V2X Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk C-V2X standardı, 3GPP'nin 2017'deki Sürüm 14'ün bir parçasıydı ve C-V2X'i destekleyen ilk çip setleri 2019'da kullanıma sunuldu. C-V2X’in ticari kullanımında hala birçok dikkat edilmesi ve geliştirilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

C-V2X teknolojisinin uygulanmasında başlıca önemli konular şunlardır:

  • Standart Güvenilirliği – C-V2X’in fiziksel katmandan uygulama katmanına kadar mevcut RF ve protokol standartlarından emin olmak için fiziksel katman testleri oldukça önemlidir.
  • Siber Güvenlik – Otomobillerde her türlü kablosuz iletişim, güvenlik açıkları potansiyelini de beraberinde getirir. Siber güvenlik testi C-V2X teknolojisi için gereklidir, ancak şu anda otomotiv siber güvenliği için bir standart yoktur. Başlıca orijinal ekipman üreticilerinin (OEM’ler) her biri siber güvenlik için kendi standartlarını ve gereksinimlerini kullanır.
  • Birlikte Çalışabilirlik – C-V2X standart olarak benimsenmenin ilk aşamalarındadır. C-V2X teknolojisinin doğrulama aşaması cihazların birlikte çalışmasını ve standartlarda belirtilen işlevleri sağlamasını doğrulamak için henüz bulunmamaktadır. Amerika’daki OmniAir Konsorsiyumu ve Avrupa’daki Avrupa 5G Otomotive Birliği tarafından Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) ile düzenlenen PlugFest ile çip setlerin, yazılımların ve birden fazla yüklenici tarafından oluşturulan farklı modüllerin birlikte çalışabilirlikleri üzerine çalışmalar yapılmıştır.
  • Frekans – 2019 yılında Amerika Federal İletişim Komisyonu (FCC), V2X iletişimleri için ayrılan frekans aralığını 75 MHz’den 30 MHz’e düşürmeyi önerdi. Önerilen spektrumun yeniden tahsisi, C-V2X’in kullanımına ayrılan frekans miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

 

C-V2X'in 5G ile Kapastiesindeki Artış

LTE C-V2X'in birincil faydası, güvenlik mesajı yayını yoluyla trafik çarpışmalarında azalma olmasıdır. 5G teknolojisiyle birlikte C-V2X kapasitesinde önemli bir artış sağlanacaktır. 5G, araç yerleştirme desteği, koordineli sürüş, toplu durumsal farkındalık ve çarpışmadan kaçınma için sensör ile veri paylaşımı ve gerçek zamanlı trafik ve altyapı güncellemeleri dahil olmak üzere birçok yeni C-V2X özelliği sağlar.

5G teknolojisinin benzersiz özellikleri/gereksinimleri, başarılı 5G testi yapmak için önümüzdeki en büyük engellerdendir.

3GPP, 5G'ye iki farklı frekans aralığı atadı. Bu iki frekans için de farklı test zorlukları bulunmaktadır.

Yazı dizimizin 2. bölümünde farklı iletişim teknolojilerinin aynı anda kullanımı ve girişim testlerinin önemi, milimetre dalgada sinyal kalitesi ölçümleri ve yeni stratejiler konularından bahsedeceğiz. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

 
 
Yönetici | 13.08.2020 748 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası