Hızlı ve Kolay EMC Uyumluluk Testi için 4 İpucu

Hızlı ve Kolay EMC Uyumluluk Testi için 4 İpucu

 

Elektromanyetik uyumluluk (EMC) testi, cihazın elektromanyetik ortamlara tepkisini ölçer. Cihaz, emisyon ve ölçüm süresi standartlarını karşılamalıdır. Çoğu EMC uyumluluk testi bu alanda uzman firmalara yaptırılır, ancak cihazınızı maliyetli testler için göndermeden önce nerede durduğunuzu bilmek için kendi ön uygunluk testlerinizi yapmanız mümkündür.

Bu blog yazımızda, EMC uyumluluğu için en iyi ölçüm uygulamalarının neler olduğunu inceleyeğiz.

 

 

 1. Zaman alanı (time domain) taramasını kullanmak

Neden?

Zaman alanı taraması ile test ettiğiniz cihaz sayısını arttırarak genel tarama sürenizi ve baş ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Daha az zaman kaybı + daha fazla cihazın test edilmesi = daha yüksek gelir. Test standartlarını karşılamak için ölçümler belirli bekleme süresi gerektirse de, bazı taramaların tamamlanması saatler sürmektedir. Zaman alanı taraması kullanarak, test sürenizi dakikalara indirebilirsiniz.

          

 

Nasıl çalışır?

Keysight N9048B EMC Alıcı, aynı anda birden çok çözünürlüklü bant genişliğini içermek için yüksek örtüşmeli hızlı Fourier dönüşümleri (FFT) kullanır. Bu durum, edinim bant genişliğindeki 10 MHz'e kadar tüm veriler için sadece bir kez yasal bekleme süresinin uygulanmasını sağlayarak ölçüm süresinden tasarruf sağlar. Süpürmeli veya kademeli bir frekans alanı taraması kullanılırsa her ölçüm için bekleme süresi hızlı bir şekilde eklenir. Frekans alan taramalarının 250 saniye kadar sürdüğü durumlarda, zaman alanı taraması 2 veya daha az saniye sürebilir. Örneğin, 144 tarama yapmanız gerektiğini varsayalım. 250 saniyede 144 tarama, on saatlik test demektir. Ancak, 2 saniyede 144 tarama ile test sürenizi 5 dakikaya indirebilirsiniz.

 2. Geniş edinim bant genişliği kullanmak

Neden?

Daha geniş edinim bant genişliği kullanırken, daha az frekans kademesi gereklidir. Alıcı frekans atladığında, içindeki yerel osilatörün (LO) de frekansı değişecektir. Bu LO yeni frekansa geçiş yaparken ölçüm sürenizi arttırır.

Amaç ne?

Zaman alanı taraması edinim bant genişlikleri ayrıca RF ve mikrodalga ön seçici bant genişliklerini de dikkate almalıdır. Ön seçici, alıcının ilk mikserine ulaşan RF enerjisinin bant sınırını filtreler. Bu da daha iyi dinamik aralık sağlar. Bununla birlikte, FFT bant genişliği çok genişlediğinde, FFT genliği ve frekans etkileri, ön seçicinin genliğine ve frekans yanıtına eklenir. FFT genlik doğruluğunu etkilemeden edinim bant genişliği boyunca hızlı tarama yapan bir alıcı seçmek önemlidir.

3. Yüksek derecede FFT örtüşmesi kullanmak

Neden?

CISPR 16-1-1:2010 ve MIL-STF-461 gibi belirli standartlar yüksek seviyede genlik doğruluğu gerektirir. Mühendisler bunu zaman alanındaki FFT'leri %90'a kadar üst üste bindirerek başarabilirler. Bu örtüşme, FFT periyotları arasında ani darbeli sinyallerin kaybolmamasını sağlar. Bu olduğunda, alıcı genliği beklenenden daha düşük raporlayabilir veya sinyali tamamen kaybedebilir.

4. Doğru alıcıyı seçmek

Neden?

EMC alıcısı seçerken, tasarımcılar hız, aşırı yük koruması ve ölçüm hassasiyetini dikkate almalıdır. Zaman alanı taraması geniş edinim bant genişliği ile eşleştirilerek yüksek hızlara izin verir, ancak bu aynı zamanda ön seçici bant genişliğini de genişletir. Geniş ön seçici bant genişliği, dinamik aralığı azaltır ve ani darbeli enerjinin alıcının ilk mikserine ulaşmasına izin verir. Bu aşırı yük koruması kaybı, giriş zayıflaması eklenerek önlenebilir. Hız, aşırı yük koruması ve hassasiyet arasında denge bulmak zordur, ancak Keysight’ın N9048B PXE EMC alıcısı bunu kolaylaştırır. N9048B, dar RF ön seçici filtrelerini, aşırı yük korumasını, hızlı zaman alanı taramasını, yeni ve geliştirilmiş 350 MHz bant genişliğini birleştirerek daha kısa sürede tamamlanacak daha doğru testlere olanak sağlar. Yüksek örtüşmeli FFT'ler ve 2 Hz – 44 GHz frekans aralığı tarafından oluşturulan aralıksız sinyal yakalama, hiçbir sinyali kaçırmaz.

Spark Ölçüm Keysight cihazlarıyla size nasıl yardımcı olabilir:

Analog demodülasyon, temel IQ analizi veya askeri EMI alıcısı olarak N9048B'yi kullanabilirsiniz. Alıcınız CISPR 16-1-1 ve MIL-STD-461 standartlarının ölçümünü gerçekleştirdiğinde olasılıklar sonsuzdur.

 
 
Yönetici | 14.08.2020 815 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası