RF Spektrumunuzdaki Enterferansları Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

RF Spektrumunuzdaki Enterferansları Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

 

Günümüzdeki kalabalık spektrumlar zararsızdan tehdit ediciye kadar çeşitli enterferanslarla doludur. Kablosuz sistemlere zarar veren bu kasıtlı veya tesadüfi sinyaller, kanalda gürültü  ya da servis kaybı gibi sorunlar yaratabilir. Tahmini ve tespiti zor olan enterferanslar ölçümlerde zorluklar yaratır. Enterferansların üstesinden gelebilmek için önce hangi çeşit girişimlerin var olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Enterferans Türleri

Ölçüm yapılan spektrum bandının içi ve dışı olmak üzere iki çeşit enterferans vardır. Bant içi enterferansta, verici doğrudan başka bir sinyalin üzerinde iletim yapar. Bu enterferansta tanımlı bir sinyal belirli bir frekansta bulunurken, aynı frekansta tanımsız bir verici ile sinyal bozulur. Genellikle bu tanımsız sinyallerin tespiti bant dışı enterferanslardan daha kolaydır.

Bant dışı enterferansta verici farklı bir frekansta açılır. Açıldığında ise yakınındaki başka bir sinyalle veya hatta alıcının kendisiyle karışmasına neden olan intermodülasyon distorsiyonu veya harmonik karışımı bulunur. Bu durumdan etkilenen alıcı, frekansta zararlı bir enterferasın ortaya çıkmasına neden olan bir karıştırıcı alıcısı gibi davranabilir.

Enterferansı Tespit Etmek

Enterferans tespiti uygulamalarında spektrum izleme ve sinyal analizinin birleşimi olan havadan (OTA) sinyal izleme ölçümleri yapılır. Bu ölçümler yankısız odalar yerine kendi ortamlarında gerçekleştirilir. Sonuç olarak, kullanıcı alıcının gördüklerini kontrol edemez, bu da ilgili sinyalleri kaydetme, düzeltme ve işleme ihtiyacına yol açar.

Sinyal izleme sistemi; enerji tespiti, sinyal sınıflandırma ve yayıcının coğrafi konumunu belirleme olmak üzere üç temel ölçüm gerçekleştirir. Bu işlevler ITU/düzenleme, spektrum güvenliği veya izleme/müdahale gibi konularda rehberlik ve yardım sağlar. Örneğin, tesis izleme, uydu/dış mekan menzilleri, drone izleme ve sinyal zekası (SIGINT) gibi gittikçe artan uygulamalar spektrum izlemeyi gerektirmektedir.

Günümüz spektrumunda daha fazla sinyal bulunmaktadır ve bu da enterferansta artışa neden olur. Hükümet ve ticari kuruluşlar, herhangi sorunlu sinyali tespit etmeli, bulmalı ve hafifletmelidir. Böyle bir enterferansın kaynağını bulmak zordur. Yaklaşımlardan biri, zaman senkronlu RF sensörlerini ilgili alanın etrafına yerleştirmektir. Merkezi bir kontrol tesisi, bu sensörlerden verileri toplayabilir ve analiz edebilir. Yazılım RF parmak izi algoritması (RF fingerprinting algorithm) kullanarak karışan sinyalleri algılayabilir, tanımlayabilir ve bir konumu belirleyebilir. Spektrumun herhangi bir yerinde bu parmak izinin bulunması, coğrafi konum kullanılarak yayıcı konum tespitini tetikleyebilir.

Enterferansı yakalamak için diğer bir yöntem, coğrafi konum belirleme opsiyonuna sahip analizör kullanılmasıdır. Coğrafi konum algoritması, 100 metreye kadar bulunan sinyallerin konumunu belirleyebilir. Yönlü çubuk anten takılmış saha tipi analizörünüzü farklı yönlere tutarak en güçlü sinyali yakalayabilirsiniz. Araçtan gönderilen gibi hareketli bir sinyalin kaynağını belirlemek biraz daha zordur. Devamlı izleme ve coğrafi konum belirleme ile hareketli sinyalin yönü ve hızı zaman içinde belirlenebilir.

Her seferinde tek bir problemle uğraşmak için enterferansı azaltmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, bir vericiyi tanımlamak için kaydını yapabilirsiniz. IQ kaydı size bu sinyal hakkında tüm bilgileri verir. Bu IQ kaydını yazılımlardan yararlanarak farklı uygulamalarda da kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak, spektral analiz araçlarıyla sinyalin yanlış bantta olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Enterferansların genellikle gidip gelen sinyaller olduğunu ve bu durumun kaynağın tam olarak belirlenmesini çok zorlaştırdığını unutmayın. Çoğu zaman, enterferansları cihazınızla algılayıp bulmak istediğinizde yok olurlar. Enterferansların tespiti için en iyi yöntem gerçek zamanlı spektrum analiz araçlarıdır.

Enterferans ve diğer spektrum izleme sorunlarını tespit etme hakkında daha fazla bilgi için, Keysight’ın “Signal Monitoring ve Spectrum Monitoring” sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 11.09.2020 1550 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası