Rastgele Dalga Formu Üreteci Kullanılan Özel Uygulamalar

Rastgele Dalga Formu Üreteci Kullanılan Özel Uygulamalar

 

Ürün geliştirme sırasında cihazınızı etkileyen belirli sinyaller dolayısıyla testleri doğru gerçekleştiremeyip, arızalandığını farkedebilirsiniz. Tasarım ve test mühendisleri, tasarım doğrulama sırasında en kötü durum koşullarını simüle etmek için sık rastgele dalga formu üreteci (arbitrary waveform generator/AWG) kullanırlar. AWG, ürün performans limitlerini doğrulamak üzere bozulmuş veya gerilmiş sinyaller oluşturmak için ideal bir araçtır. Rastgele dalga formu üreteci aynı zamanda sistem ya da üründeki gürültü duyarlılığı, zamanlama sorunları, sinyal düzeyinde anormallikleri, bant genişliği kaybı, harmonik bozulma gibi sorunları tanımlayabilir.

Çok güçlü bir araç olan AWG, belirli uygulamalar için ihtiyaç duyduğunuz dalga formları veya anlık dalga formu parçaları (Burst) oluşturabilir. AWG, fonksiyon üretecinin yeteneklerini darbe üreteci, modülasyon kaynağı, gürültü üreteci, süpürme üreteci ve tetik üreteci ile birleştirir. Tasarım laboratuvarında veya test ortamında günlük kullanım için ideal bir cihazdır. AWG kullanarak, birçok sektörde geniş bir uygulama yelpazesi için özel çözümler oluşturabilirsiniz. AWG uygulamaları, yüksek dinamik aralıktan yüksek bant genişliği çıkışı gereksinimlerine kadar ölçümleri kapsayabilir.

Radyo Frekansı (RF) Sinyalleri

RF uygunluğu ve sınır testi için gerekli sinyalleri oluşturmak giderek zorlaşmaktadır. Dijital RF teknolojileri, diğer üreteçlerin üretemediği geniş bant genişlikleri ve hızlı değişen sinyallere ihtiyaç duyar. Bu tür sinyalleri RF iletişiminde ve ultra geniş bant radyo uygulamalarında görmekteyiz.

 

Radar Sinyalleri

Radar sinyalleri, örnekleme hızı, dinamik aralık ve hafıza açısından AWG düzeyinde performans gerektirir. AWG'ler, faz ve genlik dörtlü sinyal üretiminin istendiği durumlarda sinyali yüksek hızda örnekleyebilir. Bu, spursüz dinamik bir çıktı oluşturmak için sinyal kalitesini artırır. AWG’ler ayrıca Doğrusal Frekans Modülasyonu (LFM), Barker ve Çok Fazlı Kodlar, Adım FM ve Doğrusal Olmayan FM modülasyon sinyalleri üretmenizi sağlar. Ayrıca analiz yapmak için aşağıdaki darbe dizisi üretirler:

 • Menzil ve Doppler kayması belirsizliği
 • Elektronik savunma yöntemleri için frekans atlama
 • Darbeden darbeye genlik değişimi

Ortam Sinyalleri

Radar sinyalleri ticari sinyallerle bir arada bulunmalı ve birbirini etkilememelidir. AWG'nizi tasarım veya hata ayıklama aşamasında kritik  sorunları derinlemesine test etmek için kullanabilirsiniz.

Yüksek Hızlı Seri

Seri sinyaller ikili verilerden (sıfırlar ve birler) oluşur. Bu sinyaller, dijital verilere gömülü analog olaylarla birlikte analog dalga formlarına benzemeye başladı. Ders kitaplarındaki sıfır yükselme süresi ve dümdüz kare dalga tepesi artık gerçekliği yansıtmamaktadır. Günümüzün seri iletişim ortamları gürültü, jitter, çapraz karışma, dağıtılmış reaktans ve güç kaynağı gibi sebeplerden olumsuz etkilenmektedir. AWG'niz tüm bu sinyalleri oluşturabilir.

Doğrudan sentez tekniklerini kullanarak, AWG'ler bir iletim hattı boyunca yayılmanın etkilerini simüle edebilir. Yükselme süreleri, darbe şekilleri, gecikmeler ve sapmaların tümü AWG'niz tarafından kontrol edilebilir. Jitter (rastgele, periyodik, sinüzoidal), gürültü, ard vurguyu azaltma, görev döngüsü bozulması, semboller arası girişim, ve dağılmış spektrum saatlemesi gibi çeşitli dijital veri bozuklukları da oluşturabilirsiniz.

Çift Tonlu Çoklu Frekanslı (DTMF)

Tuşlu telefonlardaki tuş sesi sinyalleri, bir düşük frekans ve bir yüksek frekans sinyali birleştirilerek oluşturulur. Üst üste binen frekansların simülasyonu, frekanslar harmonik olarak ilişkili değilse özel zorluk yaratır. AWG, bu sinyalleri kontrollü gürültü ve harmonik içerik seviyeleri ile birlikte üretebilir.

Kalp Pili

Geçmişte kalp pillerini test etmek için basit bir kare dalga veya sinüs dalgası darbesi kullanıldı. Günümüzde AWG’ler, kalp pillerinin test edilmesi için kalp atışının simüle edilmiş dalga formunu oluşturabilir.  AWG, belirli kalp atış hızı türleri için kalp pili testini özelleştirebilir.

Otomobil Süspansiyon Testi

AWG otomobilin bir tümseğe çarptığında üreteceği sensör çıkışlarını simüle edebilir. Süspansiyonun tepkisi ve güvenilirliği, neredeyse tüm simüle edilmiş yol koşullarında test edilebilir çünkü "tümseklerin" boyutu hassas bir şekilde kontrol edilebilir.

Güç Hattı Testi

Çok kanallı AWG'ler, üç fazlı gücü simüle edebilir. Zor dalga formlarını simüle etmek için geçici dalgalar veya aksaklıklar oluşturulabilir. Örneğin, bir fazda bir geçişi ve diğerinde sinyal düşüşünü simüle edebilirsiniz. Yukarıdaki uygulamalara ek olarak, AWG ile yapabileceğiniz çok daha fazlası uygulama bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Sıralama ve derin hafıza
 • Uzun simülasyon senaryoları
 • Öncü fizik, kimya ve elektronik araştırmaları
 • Yüksek hızlı silikon ve haberleşme cihazlarının doğrulama ve uygunluk testi
 • Çok çeşitli sinyal bozukluklarına sahip  dayanım testi alıcıları
 • Daha yüksek sıralı, karmaşık modülasyonlu yüksek baud hızlı temel bant sinyallerinin oluşturulması
 • Radar, uydu, elektronik harp, çok seviyeli sinyaller
 • Analog sayısal dönüştürücüler için jitter sınır testi

 

Rastgele dalga formu üreteci kullanıldıldığı diğer uygulamarları görmek için bu uygulama notunu inceleyebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 14.09.2020 908 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası