Dijital Multimetrenizi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Dijital Multimetrenizi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

 

Dijital multimetre (DMM) mühendisler tarafından en çok kullanılan cihazlardan biridir. Neredeyse her gün yapılan hızlı ve basit voltaj ölçümlerinden uzun süre boyunca yapılan sıcaklık veri kaydına kadar her alanda kullanılabilir. Çalışma alanı ne olursa olsun, DMM kullanımına ihtiyaç duyulur. DMM’ler mühendislerin çalışma masasının olmazsa olmazı gibidir. Pek çok yönden, çoğunlukla DMM'lerle tek yönlü bir ilişki kurulur ve ne kadar çok kullanılırsa kullanılsın karşılığında çok az bakım ve onarım yapılması düşünülür. DMM, taslaktan prototip oluşturmaya ve hata ayıklamaya kadar, test ve doğrulama boyunca tüm ürün döngüsü boyunca her alanda kullanılır. Bu blog yazımızda hem DMM’lerin neler yaptıklarına yakından bakacağız hem de bilmeniz gereken özelliklerinden bahsedeceğiz.

Masaüstü Mü El Tipi Mi ?

Bu yazımızda el tipi DMM’lerden ziyade özellikle masaüstü DMM’leri anlatacağız. Ancak bahsedeceğimiz çoğu konunun el tipi DMM’ler için de geçerli olduğunu unutmayın. Genel olarak, masaüstü DMM’ler, el tipi DMM'e kıyasla daha yüksek hassasiyet, daha iyi çözünürlük, gelişmiş sistem programlanabilirliği ve 4 kablolu ölçüm işlevselliğine sahiptir. Fakat el tipi DMM’ler ise taşınabilir ve çoğu zaman tek başına kullanılabilirlerdir. Birçok teknisyen ve elektrikçi, taşınabilir olmaları nedeniyle el tipi DMM'leri kullanır. Birçok mühendis ve tasarımcı ise hassasiyet ve geniş ölçüm yetenekleri nedeniyle masaüstü DMM'leri tercih eder.

Bazı eltipi DMM’lerde Bluetooth® bağlantısı ve mobil uygulama özelliği bulunmaktadır. Diğer yandan masaüstü DMM’ler ise genel olarak LAN, USB ya da GPIB gibi kablolu bağlantı özelliğine sahiptirler. Bu durum, otomatik test ve bir test rafına entegre edilebilmelerine olanak sağlar. Ayrıca, DMM'ler yazılım uygulamaları ve özel programlar tarafından da kontrol edilebilirler. Otomatik test ve uzaktan programlama kullanım özellikleri modelinizi seçmede kritik öneme sahipse, masaüstü DMM muhtemelen sizin için en iyi seçenek olacaktır. Yazımızın geri kalanında, kullanacağımız DMM terimi, el tipi DMM'lere değil, özellikle masaüstü DMM'lere atıfta bulunacaktır.

Dijit, Hassasiyet, Çözünürlük

Dijiti, hassasiyeti ve çözünürlüğü anlamak için kafamızı en çok karıştıran DMM sorusunu sorarak başlayalım bu yarım dijit nedir? Yarım dijitin ne olduğu çok sık sorulur bu nedenle bunu öğrenmek önemlidir. Aslında bir DMM hakkında bilinmesi gereken ilk özelliktir. 3½ dijit bir DMM'niz varsa, yarım dijit en önemli basamaktır.

Yarım dijit sadece 0 veya 1 olabilir. Yani 3½ dijit bir DMM artı veya eksi 2.000 sayım özelliğine sahiptir. 4½ basamaklı bir DMM’in ise, artı veya eksi 20.000 sayım özelliği vardır ve bu şekilde devam eder. Dijit sayısı doğrudan sayım sayısına çevrilir. Dijitler ve sayımlar bize DMM'nin çözünürlüğü hakkında fikir verir. Hassasiyetle doğrudan ilgili değildirler. Dijitlerin ve sayımların bir DMM'nin hassasiyeti olduğu yaygın bir yanılgıdır.

Görselleştirme

DMM seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biri de verileri grafiksel olarak nasıl gösterdiğidir. Verilerinizi nasıl görmek istersiniz? Çoğu DMM'in sayısal ekranı vardır. Bununla birlikte, gelişmiş DMM'ler, trend grafikleri (değer ve zaman) ve histogramlar gibi karmaşık özelliklere de sahiptir. Bazıları giriş çıkış bağlantıları üzerinden sayısallaştırılmış değer döndürür. 

Kalabalık bir çalışma masasasında ölçümleri net ve okunması kolay bir şekilde öne çıkaran ve gösteren bir DMM'e sahip olmak önemlidir.Keysight Technologies Truevolt serisi DMM'ler, ölçümlerinizi trend ve histogram grafikleri şeklinde göstererek analiz yapmanızı sağlar. 4,3 inç renkli grafik ekran, izleme ve istatistiksel analizi kolay ve sezgisel hale getirir.

Keysight Truevolt DMM'de histogram grafik görüntüsü

4 Telli Ölçümler

4 telli ölçümler gerçekleştirerek ölçüm hassasiyetini arttırılabilirsiniz. DMM'in giriş uçlarında direnç vardır. Bu direnç, voltaj düşüşüne ve ölçümlerde yanlışlıklara neden olur. Bu voltaj düşüşü probleminin çözümü 4 telli algılamadır. Ölçümlerinizi doğrudan test edilen cihazda yaparak giriş uçlarının neden olduğu voltaj düşüşünü atlayın. 4 kablo yöntemiyle ölçümünüzü gerçekleştirdiğinizde , geleneksel 2 kablolu ölçümlere kıyasla daha yüksek düzeyde doğruluk sağlarsınız. Gelişmiş masaüstü DMM'lerin çoğu 4 telli ölçümleri güvenilir ve doğru gerçekleştirir. Çoğu el tipi DMM yalnızca 2 kablolu ölçümler gerçekleştirir. Ekstra doğruluk düzeyi gerektiren uygulamalarla çalışıyorsanız, 4 kablolu ölçümleri destekleyen bir DMM seçmeniz gerekmektedir.

 

İkincil ölçümler, basit DC güç ölçümleri, düşük akım & dinamik ölçümleri gibi bilinmesi gereken diğer önemli konular için bu e-book'u inceleyebilirsiniz.

 

 
 
Yönetici | 01.10.2020 1458 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası