Ön Uyumluluk Testi ile Bütçenizden ve Zamanınızdan Tasarruf Edin

Ön Uyumluluk Testi ile Bütçenizden ve Zamanınızdan Tasarruf Edin

 

En sık sorulan sorulardan biri şudur : Ön uyumluluk ve uyumluluk testleri arasındaki fark nedir? Ön uyumluluk neden önemlidir? Ön uyumluluk, test ettiğiniz cihazınızın daha düşük risk ve uygun maliyetle son uyumluluk testini geçmesini sağlayan bir yöntemdir. Uyumluluk testi için ürün geliştirme döngüsünün bitmesini beklemek, yüksek maliyeti nedeniyle risklidir. Buradaki maliyet, uyumluluk testi laboratuvarında ayrılan zamanı ve uyumluluk testi başarısız olursa cihazınızı yeniden tasarlamayı içerir. Bu laboratuvarlara zaman ayırmak, yüksek talep olduğundan zor olabilir. Laboratuvarın hazır olması uzun bir süre alabilir, bu da başlamayı geciktirir. Yüksek maliyetli test sürelerine ek olarak bunların tümü beklenmedik masraflardır.

EMC uyumluluk testi nedir?

Elektromanyetik uyumluluk (EMC) testi, kısaca elektrik cihazlarının elektromanyetik ortam ve diğer ekipmanlarla etkileşimidir. Tüm elektronik cihazlar elektromanyetik alanlar yayma potansiyeline sahiptir ve uyumluluk testi, elektronik cihazların güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan testin son aşamasıdır. EMC uyumluluk testiyle ilgili paylaştığımız 4 ipucunu bu blog yazımızdan inceleyebilirsiniz. 

Kötü uyumluluğun bir örneği olarak mutfağınızda kullandığınız mikseri her açtığınızda TV görüntü kalitesinin dalgalı girişim çizgileriyle bozulmasını söyleyebiliriz. Bu olmaması gereken bir bozulmadır; mikserin çalışmasından bağımsız olarak, TV'nizin normal şekilde çalışabililmelidir. Mutfak mikseri, TV sinyalini bozan elektromanyetik dalgalar üretir. Diğer cihazlarla etkileşimi önlemek için elektronik cihazların uygun korumaya ihtiyacı vardır. Bu örnek oldukça zararsız gözükebilir fakat beklenmeden oluşan bu elektromanyetik paraziti daha büyük ölçekte düşünürseniz, verilerin bozulması gibi bir güvenlik tehlikesine neden olabilir.

Şekil 1: Uyumluluk testi için yankısız bir oda gereklidir

Uyumluluk Testlerindeki Genel Ölçümler

Kendi EMC test laboratuvarınızı oluşturmak, tasarımlarınız geliştirme aşamasındayken ve revizyondan geçerken uyumluluklarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Tasarımlarınızı kendi başınıza doğrulamanıza ön uyumluluk testi denir. Ön uyumluluk testinde de uyumluluk testlerindeki gibi tasarımlarınız test limitlerine göre test edilir. Tasarımınıza güvendikten sonra, son uyumluluk testi için diğer laboratuvarlara götürebilirsiniz. Tasarımınız son testine gitmeden ön testlerinin yapılmasıyla hem zamanınızdan hem de bütçenizden tasarruf edeceksiniz.

En yaygın uyumluluk testi hataları şunlardır:

  • Işıma ile Yayınım
  • Işıma Bağışıklığı
  • İletim ile Yayınım
  • Elektrostatik Boşalım (ESD)

 

Şimdi bu testlerin her birinin detaylı olarak ne olduğuna bakalım:

Işıma ile Yayınım Testi

Işıma ile yayınım testi ile test ettiğiniz cihazınızdan yayılan elektrik alanları ölçebilirsiniz. Bu test genellikle cihazda en yaygın olarak sorun çıkaran problemdir. Elbette tüm cihazların bir miktar emisyonu olacaktır, ancak kurumların standart gereksinimlerini karşıladıkları sürece cihazlar uyumlu çalışabilir. Test edilen cihazın ışıma ile yayınım testi sinyal analizörü ve anten kullanarak gerçekleştirilebilir.

Işıma Bağışıklığı Testi

Bir sonraki test edilmesi gereken kısım ışıma bağışıklığıdır. Işıma bağışıklığı, performansı düşmeye başlamadan önce test ettiğiniz devrenin harici kaynaklardan gelen ne kadar harici elektrik alanını tolere edebileceğinin bir ölçüsüdür. Bu test düzeneğinde, tüm frekans aralığını, RF geniş bant güç amplifikatörlerini ve 2 - 3 anteni kapsayacak şekilde 3 sinyal üreteci gereklidir.

Şekil 2: Yayınım ile bağışıklık / duyarlılık arasındaki farkın gösterilmesi

İletim ile Yayınım Testi

İletim ile yayınım testi, test edilen cihazın AC şebekesinde ürettiği istenmeyen sinyallerin ölçümüdür. Hem yayılan hem de iletilen testlerden herhangi biri başarısız olursa uyumluluk testini geçemeyeceğiniz için ikisi de çok önemlidir. İletim ile yayılım testi için EMC ön uyumluluk ölçüm yazılımı opsiyonuna sahip bir spektrum analizör, hat empedansı dengeleme şebekesi (LISN) ve bir sınırlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Daha fazla bilgi için buradaki blog yazısını okuyabilirsiniz.

Elektrostatik Boşalım (ESD) Testi

ESD koruma testi, test ettiğiniz cihazınızın genellikle tuş takımlarına veya dokunmatik ekranlara dokunulmasından kaynaklanan statik boşalımlara karşı ne kadar bağışıklığı olduğunu kontrol eder. ESD testi için, test edilen cihazın çeşitli düzlemler, kalınlıklar ve malzemelerle nasıl etkileşime girdiğini gözlemlemek için cihazın bağlı olduğu bir zemin düzlemi ve çeşitli kalınlıklarda birkaç metal levha gerekmektedir.

Uyumluluk testi sırasında sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, ön uyumluluk testi çok önemlidir. Tasarım ve doğrulama çalışmalarınız sırasında tasarımlarınızı elektromanyetik uyumluluk açısından kontrol ederek, ilk denemede uyumluluk testini geçeceğinizden emin olabilirsiniz. Uyumluluk testinde başarısız olursanız, iki ayrı senaryo başınıza gelebilir. Basit bir tasarım ayarı ile sorunu düzeltirsiniz ve tek ek maliyetiniz uyumluluk laboratuvarında harcanan ek zamanınız olur. Ama muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi bu en iyi durum senaryosu nadiren gerçekleşir. Çoğu zaman başarısız bir uyumluluk testi, tasarımda önemli bir çalışma yapmanız gerektiği anlamına gelir, bu da teslim sürelerinin gecikmesi anlamına gelebilir.

Ön uyumluluk testi hakkında daha fazla bilgi için “İletilen ve Yayılan Emisyon Ölçümlerinin Yapılması” uygulama notunu inceleyebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 01.12.2020 975 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası