Osiloskopla Otomotiv Seri Veri Yollarını Test Etme

Osiloskopla Otomotiv Seri Veri Yollarını Test Etme

 

Otomobiller daha akıllı ve entegre hale geldikçe otomotiv seri veri yollarının tasarımlarının kalitesi de kritik öneme sahip bir hal alıyor. Aracınızın tasarımında çok sayıda seri veri yolu, donanım ve kapsamlı testler gerektiren sistemler ve alt sistemler vardır. Sevdiklerinizle birlikte bineceğiniz arabanın tasarımında ise güvenlik her şeyden önemlidir. Herhangi bir arızanın önüne geçmek için ön cam silecek kontrollerinden motor ve fren sistemlerine kadar otomotiv tasarımlarınızı tam olarak nasıl test edeceğinizi öğrenin.

Otomotiv seri veri yolları üzerinde çalışıyorsanız, laboratuvarınızda muhtemelen bir protokol analizörü ve osiloskop vardır. Protokol analizör, verilerin iz akışına bakmak için harika bir cihazdır, ancak fiziksel katmanınız hakkında çok fazla bilgi sağlamaz. Osiloskoplar, analog sinyalleri karakterize etme yeteneklerinden dolayı uygulama katmanında ölçüm almak için optimize edilmiştir.

 

Otomotiv Tasarımlarında Kullanılan Seri Veri Yolları

Osiloskoplar CAN, CAN FD, LIN, FlexRay, SENT, PSI5, kullanıcı tanımlı NRZ ve CXPI gibi otomotiv veri yollarında kod çözebilir ve tetikleyebilir.

Local Interconnect Network (LIN), yavaş olmasına rağmen uygun fiyatlı bir seri veri yolu olduğundan genellikle arabadaki koltuk ve ayna ayarlarının kontrol edilmesi gibi daha az kritik işlevlerde iletişim kurmak için kullanılır. Single Edge Nibble Transmission (SENT), otomotiv tasarımlarında kullanılan bir başka düşük maliyetli veri yoludur. SENT öncelikli olarak sıcaklık veya konum gibi sensör verilerini kontrol cihazlarına iletmek için kullanılır.

Yolcunun güvenliğini büyük ölçüde etkileyebilecek hayati konular Controller Area Network (CAN), Controller Area Network with Flex Data (CAN FD) veya FlexRay ile kontrol edilmektedir. Bu veri yolları LIN ve SENT'ten daha güvenilir ve daha hızlıdır. Araçlarımıza daha fazla işlevsellik eklemeye çalıştığımızda, haberleşme veri yolumuza daha fazla düğüm eklememiz gerektiğinden bu veri yolları sık kullanılır.

Seri Veri Yolları Nasıl Test Edilir?

InfiniiVision osiloskopları, otomotiv seri veri yollarının donanım tabanlı kod çözme işlemini sağlayarak gerçek zamanlı günceller. Bu teknoloji, diğer satıcıların osiloskoplarında göreceğiniz daha fazla gecikme ve daha az dalga formu bilgisine yol açan yazılım tabanlı kod çözme işleminden farklıdır. Donanım tabanlı kod çözme ve InfiniiVision’ın saniyede bir milyon dalga fomu güncelleme hızının birleşimiyle bulunması zor, sorunlu olayları yakalama olasılığınız çok daha yüksektir.

Otomotiv sinyallerinizi analiz etmek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

  1. Osiloskobunuzun probunu veri yoluna bağlayın.
  • LIN veya SENT gibi tek uçlu bir veri yolunu inceliyorsanız, standart 10:1 pasif prob işinizi görecektir.
  • CAN veya FlexRay gibi diferansiyel veri yolunu inceliyorsanız, 200 MHz diferansiyel prob kullanın. N2818A’yı bu ölçümler için önerebiliriz.
  1. Sinyalinizi ölçeklendirin ve tetiklemenizi ayarlayın. Bunu yapmanın en basit ve en hızlı yolu "Auto Scale" butonuna basmaktır.
  2. Osiloskobun ön panelinde "Serial" butonuna basınız.

       4. Dokunmatik ekranda, inceleyeceğiniz veri yolunu seçin ve gerekirse ilgili veri hızını ayarlayın.

       5. İstenilen belirli olayları bulmak için tetikleyicinizi ayarlayın. Bu noktada, osiloskop her yükselen kenarda tetiklenecektir.  

  • Veri yolunu seçerek seri veri yolu paketlerini tetikleyebilirsiniz.
  • Hatalar veya belirli bit değerleri gibi belirli olayları da tetikleyebilirsiniz.

 

      6. Lister butonuna basarak kod çözme işleminizi tablo formatında açın. Hataları da bu tabloda görebilirsiniz.

     7. Sinyaliniz uzun bir zaman aralığını yakalıyorsa, birkaç edinimi görüntülemek için “Segmented Memory” özelliğini açın. Bu özellik,     meydana  gelen  tüm hataları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

  • Ön paneldeki "Acquire" butonuna basın, segment sayısını seçin ve çalışmasına izin verin.

 

Dalga formunun altında zamanla ilişkili kod çözme izini görebilirsiniz. Her çerçeve için 8 baytlık veri alanı bulunmaktadır. Bu onaltılık değerle ilişkili bilgileri aramak zahmetli olabilir. Bunun yerine, her paketi ekranda görmek için onaltılık değerleri sembolik olarak çözebilirsiniz. Örneğin, bir onaltılık değer "MotorVerileri" ile ilişkilendirilebilir ve sıcaklık veya hız gibi ilişkili fiziksel parametreleri içerebilir. Sembolik olarak kodu çözmek için, .dbc dosyanızı içe aktarın (USB flash sürücünüz bağlıyken osiloskop üzerindeki "Save/Recall " düğmesine basın) .dbc dosyası, tasarımınıza göre seri veri yolu mesajlarınızı tanımlar.

Maske Testleri

Otomotiv sistemlerinin hatasız çalışmasını sağlamak çok önemli olduğu için, tasarımınızın doğruluğundan daha fazla emin olmak adına maske testlerini kullanabilirsiniz. Maske testleri, seri veri yolunuzun sinyal bütünlüğünde ortaya çıkabilecek anlaşılması zor hataları bulmanıza yardımcı olabilir. Keysight'ın endüstri standartı maske dosyalarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Osiloskopunuzdaki maske dosyasını çağırdığınızda, göz diyagramı ve maske testi otomatik olarak kurulacaktır. Göz diyagramı, üst üste bindirilmiş tüm bitleri gösterir. Sinyalinizin yükselen ve düşen kenarlarının doğru zamanda oluşup oluşmadığını bu şekilde göz diyagramı ile görebilirsiniz.

Göz diyagramlarının tasarımlarınızın fiziksel katmanını test etmenize nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgili daha fazla bilgiye bu videodan ulaşabilirsiniz.

Maske testinde, gri olarak gösterilen hata bölgesi tanımlanır. Sinyaller bu gri bölgeye girmemelidir. Aksi takdirde, sinyal kırmızıya olarak gözükür ve tasarımınızın bu testi geçemediğini anlarsınız. Böylece, zamanlama, gürültü veya seğirmeyle ilgili hataları kolayca bulabilirsiniz.

 

Özet

Güvenilir ve sağlam otomotiv sistemleri oluşturduğunuzdan emin olmak adına bahsettiğimiz hata ayıklama ve analiz araçlarıyla tasarımınızdaki herhangi bir hatayı bulmaya hazırsınız. InfiniiVision Automotive yazılım paketi ile otomotiv tasarımınızdaki tüm veri yollarını test edebilirsiniz. Bu, CAN, CAN FD, LIN, FlexRay, SENT, PSI5, User-definable NRZ ve saat genişletme çevre birimleri arayüzünü seri tetikleyip, kodunu çözebilirsiniz. Ayrıca bu yazılım paketi maske testi, Frekans Tepki Analizi ve gelişmiş dalga formu matematiği dahil geliştirilmiş analizler içerir.

Güç ölçümleri, USB 2.0 tetikleme ve analiz, havacılık ve savunma yazılımı ve gömülü analiz yazılımı ile birlikte otomotiv yazılım paketinin ücretsiz deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 14.01.2021 1385 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası