Masaüstü Güç Kaynağı Seçiminin Temel İlkeleri

Masaüstü Güç Kaynağı Seçiminin Temel İlkeleri

 

Uygulamalarınız için hangi DC masaüstü güç kaynağına ihtiyacınız olduğuna karar vermekte sorun mu yaşıyorsunuz? Piyasada bulunan çok sayıda güç kaynağı sizi şaşırttı mı?

Tüm güç kaynakları aynı değildir. Genel amaçlı bir masaüstü güç kaynağı seçerken dikkate alınması gereken birçok faktör ve anlaşılması gereken birkaç önemli temel özellik vardır.

Temel bir güç kaynağına ihtiyacınız olduğunda, voltaj ve akım gereksinimlerinize göre doğru güç kaynağını seçmek oldukça kolaydır. Kaynak ve ölçüm özelliklerine sahip bir güç kaynağı için özel gereksinimleriniz olduğunda, ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir dizi güç kaynağı arasından seçim yapmak kolaydır. İhtiyacınız olan uygulamayı belirlemek, optimum güç kaynağını seçmek için satın alma seçeneklerini daraltmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda bir DC güç kaynağının belirlenmesi ve satın alınmasıyla ilgili bazı temel hususlar ele alınmaktadır.

Yazının konuları arasında

 • çıkış ve güç gereksinimleri
 • performans özellikleri
 • koruma özellikleri ve paketleme yoğunluğu
 • toplam sahip olma maliyeti

 

Farklı türdeki güç kaynakları farklı güç zarflarına sahip olabilir. Şekil 1 (a), herhangi bir voltaj seviyesinde yüke herhangi bir akım sağlayabilen çok yönlü dikdörtgen güç zarfı özelliklerine sahip bir tür masaüstü güç kaynağı göstermektedir. Şekil 1 (b), çoklu aralıklar için çoklu dikdörtgen zarflardır. Şekil (c), çok aralıklı bir güç kaynağından daha sürekli bir geçiş sağlayan hiperbolik zarflı çıktıları göstermektedir.

Şekil 1. Güç kaynağı çıkışı V-I özellikleri

Örneğin, test gerektiren bir Test Edilen Aygıtı (DUT) ele alalım. Ne kadar güce ihtiyacınız var? DUT, belirli bir noktada maksimum güç gerektirecek mi? Maksimum güç, çeşitli voltaj ve akım konfigürasyonları gerektiriyor mu? Uygulamalarınızda sağlamak istediğiniz güç aralığı nedir? Bu soruların cevabı doğru ürünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Birden fazla cihazı aynı anda test ederken birden fazla çıkış hayati önem taşır. Çok çıkışlı bir güç kaynağı seçerken, çıkışların birbirinden yalıtım gerektirip gerektirmediğini ve kaynağın izleme yeteneklerini göz önünde bulundurun. Çoğu durumda, tek bir çıkış yeterlidir, ancak birden fazla çıkışı kaynağı birkaç önemli avantaj sunar.

Dikkate alınması gereken diğer bir nokta, güç kaynağının güç vermesi gereken yükün türüdür: yükün davranışı (direnç, endüktif veya kapasitif) voltaj programlama yanıt süresini etkileyebilir. Gelecekteki genişleme için daha yüksek güçlü bir model seçmeyi de düşünebilirsiniz.

Performans özellikleri

Birçok mühendis, bir katalogda görünen herhangi bir sayının garantili bir özellik olduğu konusunda yanlış anlamalara sahiptir. Ancak, güç kaynağı özellikleri uygulamaya bağlı olarak değişir. İki tür özellik vardır – spesifikasyon ve tipik.

Üretici, eksiksiz bir ürün testi analizi yoluyla garantili bir spesifikasyon belirler. Üretici, ürünlerinin performansını etkileyebilecek her türlü belirsizlikten sorumludur.

Tipik bir spesifikasyon ise ürünün kapasitesinin ortalama veya standart bir değeridir. Test sonuçları, çeşitli ürün birimlerinden alınan önceden belirlenmiş bir dizi ölçümden elde edilir. Bu sebeple kataloglardaki değerlerin nasıl ifade edildiklerine dikkat etmemiz gerekir.

Bir masaüstü güç kaynağı seçerken aşağıdaki temel özellikler çok önemlidir:

Yük düzenlemesi – Yükteki değişiklikler sırasında çıkış kanalının sabit kalıp kalamayacağını belirleyen bir ölçüdür. DUT'nin empedansı değiştikçe, düzenlenen parametre önemli ölçüde değişmemelidir.

Hat regülasyonu – Bu, güç kaynağının çıkış voltajını veya çıkış akımını koruma yeteneğinin bir ölçüsüdür. Buna karşılık, AC hattı giriş voltajı ve frekansı, izin verilen tüm aralıkta değişir. Hat voltajı ve frekansı, özellikle beslemeden maksimum akım çekerken, çıkışı gücünü etkiler.

Geri okuma doğruluğu: Dahili olarak ölçülen değerlerin çıkış voltajının teorik değerine ne kadar yakın olduğunu belirler. ± (ölçülen değerin yüzdesi + ofset) şeklinde ifade edilir.

Ayar çözünürlüğü – Güç kaynağında seçilen voltaj veya akım ayarlarındaki en küçük değişikliği temsil eder. Çözünürlük spesifikasyonu, ayarlanabilir ayrık seviyelerin sayısını sınırlar ve Dijital-Analog Dönüştürücüdeki (DAC) bit sayısının bir kombinasyonu ile tanımlanır.

Geçici yanıt – Yük akımındaki değişiklikten sonra çıkış voltajının programlanmış duruma dönmesi için geçen süre olarak tanımlanır.

Algı bağlantıları – Güç kaynağının yerel ve uzaktan algılama yetenekleri.

Arayüz – Bu, ön panel ve uzak LAN, GPIB, USB, RS232 ve daha fazlasıdır.

Dalgalanma ve gürültü – Yük kablolarındaki voltaj düşüşünü azaltan düşük gürültü, mükemmel hat & yük düzenlemesi ve uzaktan algılama özellikleri. Bu işlevler, bir güç kaynağındaki temel özelliklerdir.

Keysight E36300 Serisi masaüstü güç kaynakları, LAN ve USB standartlarına sahip çok yönlü dikdörtgen bir güç zarfına sahiptir. E36300 Serisi, tam özellikli bir ön panel arayüzüne ek olarak modern, uzak erişim arayüzlerine sahiptir.

Koruma özellikleri

Bir güç kaynağıyla uğraşırken güvenlik her zaman önce gelir. DUT'a zarar gelmesini önlemek için bir güç kaynağının güvenlik özelliklerine ve DUT korumasına sahip olması çok önemlidir.

Güç kaynağındaki koruma devreleri, devrede akan voltajı veya akımı sınırlayabilir ve aşırı voltaj veya aşırı akım oluştuğunda güç kaynağını kapatır.

Bazı güç kaynaklarının bir aşağı programlayıcı devresi vardır. Aşağı programlayıcı devresi röleyi açabilir ve bir arıza tetikleme sinyali aldığında DUT'yi güç kaynağından izole edebilir.

E36300 Serisi, aşırı gerilim, aşırı akım ve akım sınırı koruması dahil olmak üzere bir dizi koruma özelliğine sahiptir.

Alan Hacmi

Masaüstü güç kaynağınız için ne kadar alanınız var?

Güç kaynakları birçok boyut ve ağırlıkta olabilmektedir. Her güç kaynağı, amaçlanan uygulamaya bağlı olarak önemli avantajlar sunar. Aşağıda, Lineer güç kaynağının avantaj ve dezavantajlarının bir listesi bulunmaktadır.

Avantajlar

 • düşük çıkış gürültüsü
 • hızlı geçici yanıt
 • yüksek programlama hızı

Dezavantajları

 • düşük verimlilik
 • daha fazla soğutma gerekliliği
 • daha yüksek seviyede düşük frekanslı manyetik radyasyon Katot Işını'nda titremeye neden olur
 • tüpler (CRT'ler)
 • daha büyük

Keysight'ın anahtar modlu güç kaynakları öncelikle ATE ve gelişmiş, daha yüksek güçlü masaüstü uygulamaları için mevcuttur. Mükemmel bir geçici tepki, düşük gürültülü çıkışlar ve hızlı tepki süresi sunarlar.

Kompakt, daha hafif ve daha az yer kaplayan güç kaynakları, özellikle daha yüksek çıkış gürültüsü ve daha yavaş geçici yanıt gibi tipik dezavantajlar yaratmıyorsa, sıklıkla tercih edilir.

Toplam sahip olma maliyeti

Bir güç kaynağı satın aldığınızda, güç kaynağının fiyatını, kalibrasyon ve onarım için kesinti üretim maliyetlerini, DUT ve test cihazlarınız için korumayı ve güvenilirliği dikkate almak önemlidir.

Güç kaynağının uygulamanıza sorunsuz entegrasyonunu dikkate almak çok önemlidir. Kurulum ve günlük ürün kullanımı sırasında bakım desteği ve özel destek sağlayabilecek bir üretici ile çalışmak her zaman önerilir.

Özet

Bir güç kaynağı, kararlı, temiz ve hassas DC güç çıkışı sağlamalıdır. Güç kaynağının uygun fiyatlı, kullanımı kolay olduğundan ve DUT'nize zarar vermeyeceğinden emin olun. Kompakt yapı masaüstünüzde çalışmak için size daha fazla alan sağlar. Bir arıza durumunda, güvenilir, verimli ve kararlı bir servis ve destek ekibinin güç kaynağını mümkün olan en kısa sürede devreye alması ideal olacaktır.

Bu yazıda, bir masaüstü güç kaynağı ünitesi satın almak için temel hususları açıklamıştır. Tüm masaüstü güç kaynakları aynı değildir; Bir dahaki sefere yeni ekipman satın aldığınızda temel gereksinimlerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Keysight'ın 150'den fazla farklı güç kaynağı vardır ve her bir güç kaynağının gereksinimlerinizi karşılamak için kendi avantajları vardır.

Daha fazla bilgi için Keysight'ın Bench Güç Kaynakları sayfasını  ziyaret edebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 09.11.2021 521 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası