Kaynak Ölçüm Birimleri (SMU) LOGGER Yazılımı

Kaynak Ölçüm Birimleri (SMU) LOGGER Yazılımı

 

Kaynak Ölçüm Birimleri (SMU), akım & gerilim üretme ve akım & gerilim ölçümüne izin veren oldukça yetenekli test cihazlarıdır. Kaynak Ölçüm birimlerini (SMU) kullanırken, bazen gerilim veya akım ölçmek için ölçüm kanallarını multimetre olarak kullanmamız gerekebilir. Bu yapılandırma, SMU'da izole (floating) çıkış yapısına ve bazı özel ayarlara ihtiyaç duyar. Bu ayarları uygulamak kolay olsa da, bu işlemi otomatikleştiren bir yazılım oldukça faydalı olacak ve olası hataların önüne geçebilecektir. Ayrıca SMU kanallarını voltmetre veya ampermetre olarak kullanırken veri kaydı gerektiğinde, elle yapılan ölçüm tekniği işe yaramaz hale gelir. Bu sorunların üstesinden gelmek için Spark Ölçüm Teknoljileri olarak Keysight B290XA & B290XB serisi SMU'ları voltmetre veya ampermetre olarak yapılandırarak belirli bir zaman aralığında ölçüm sonuçlarının kaydedilmesini sağlayacak bir yazılım geliştirdik. Yazılım ekranı aşağıdaki şekilden görülebilir.

                Şekil 1: SMU Logger Yazılım Ekranı

SMU'yu kontrol etmek için, yazılım üzerindeki “SMU VISA Address” kısmına Keysight Connection Expert yazılımındaki SMU’nun VISA adresi girilmelidir. Daha sonra “SMU Mode for Channels”” kısmı “Voltmetre” veya “Ampermetre” olarak seçilir. B2901A veya B2901B gibi yalnızca bir kanalı olan SMU'lar için, ikinci kanalın SMU modu “None” olarak ayarlanmalıdır. SMU modu seçimine bağlı olarak Gerilim veya Akım sınırlandırma (Compliance) değerlerinin de ayrıca girilmesi gerekecektir. Bu değer, ölçülecek maksimum akım veya voltaj değerini gösterecektir. Varsayılan değerler Voltaj sınırı için 5V, akım sınırı için 0.1A'dır. Bu değerler ölçülecek sinyale bağlı olarak değiştirilebilir.

SMU modları seçildikten sonra kayıt aralığı (Logging Interval) girilmelidir. Yazılım, girilen “Logging Interval” değerini kullanarak SMU için zamanlayıcı tetikleyicisini kullanacaktır. Örneğin, “Logging Interval” 100 ms olarak ayarlanmışsa, her 100 ms'lik periyotlarda ölçümler alınacaktır. “Number of Logs” kısmı ise toplam ölçüm sayısını belirleyecektir. "Logging Interval" ile "Number of Logs" çarpımı bize ölçüm için gerekli toplam kayıt süresini verecektir. Yazılımımız için maksimum kayıt süresi 30 saniyedir. Kullanıcı tarafından daha uzun bir kayıt süresi girilirse, yazılım uyarı verecek ve toplam kayıt süresini 30 saniye ile sınırlayacaktır. "Aperture Time", SMU içindeki ADC'ler (Analog Sayısal Dönüştürücüler) için entegrasyon süresini ayarlayacaktır. Düşük gürültü ve yüksek doğrulukta ölçümler gerekiyorsa, entegrasyon süresi daha yüksek değerlere ayarlanabilir. Tüm bu parametreleri SMU'ya yazmak için “Apply Changes” tuşuna basılmalıdır. Parametrelerden biri değiştirildiğinde kaydı başlatan “Start Logging” tuşu devre dışı kalacaktır. “Apply Changes” tuşuna basıldıktan ve parametreler SMU'ya hatasız olarak yazıldıktan sonra “Start Logging” tuşu tekrar aktif olacaktır.

Veri kaydı için yazılım iki farklı seçenek sunmaktadır. Seçeneklerden biri, ölçümü tanımlanmış bir kayıt süresi boyunca çalıştırmaktır ("Logging Interval"” çarpı "Number of Logs" süresi kadar). Bu seçenek, “Stop Logging after elapsed time” kısmı seçildiğinde etkin olacaktır. Bu seçenek ile kayıt süresi dolduğunda kayıt işlemi duracak ve yazılım “Log Results” penceresine gerilim ve akım değerlerini yazacaktır. “Stop Logging when Stop Button is pressed” kısmı seçilirse, yazılım sürekli ölçüm alarak sonuçları kaydedecek ve “Stop Logging” tuşuna basılana kadar sonuçları “Log Results” penceresine yazacaktır. 30 saniyeden fazla ölçüm süresi gerekiyorsa bu modun kullanılması gereklidir.

Tüm ölçümler yapıldıktan sonra yazılım, “Export Results” tuşu kullanılarak ölçüm sonuçlarının bir .txt dosyasına aktarılmasını sağlar. Gerektiğinde, kullanıcı “Clear Table” düğmesine basarak “Log Results” penceresini temizleyebilir.

Keysight B29XA ve B29XB serisini kullanan herkese SMU Logger Yazılımını ücretsiz olarak sağlanacaktır. Yazılım hakkında detaylı bilgi ve yazılım kullanımı ile ilgili her konuda SPARK Ölçüm Teknolojileri ile iletişime geçebilirsiniz.  

 
 
Yönetici | 07.12.2021 639 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası