Satın Almadan Önce Bir Osiloskop Nasıl Seçilir? - Bölüm I

Satın Almadan Önce Bir Osiloskop Nasıl Seçilir? - Bölüm I

 

Yeni bir osiloskop almak istiyorsunuz. Peki, ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyisini nasıl seçersiniz?

Satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli hususlar aşağıda sıralanmıştır.

Bant genişliği

Sinyallerinizin en yüksek frekanslı içeriğini doğru şekilde yakalamak için yeterli bant genişliğine sahip bir osiloskop seçin.

Ne kadar Bant genişliğine ihtiyacınız var?  Sadece analog sinyal ölçümleri için, ölçmeniz gerekebilecek en yüksek sinüs dalgası frekanslarından en az üç kat daha yüksek bant genişliği spesifikasyonuna sahip bir osiloskop seçmelisiniz. Genel olarak dijital uygulamalar için Keysight, sistemlerinizdeki en yüksek saat hızının en az beş katı bir bant genişliği seçmenizi önerir. (Bu saat hızına göre osiloskop bant genişliği önerisi, nispeten hızlı yükselme zamanına sahip düşük frekanslı saat sinyalleri dikkate almaz.) İlk satın alma işleminden sonra Keysight  InfiniiVision ve Infiniium Serisi osiloskoplarındaki bant genişliklerini yükseltebilirsiniz. Sinyal kenarı hızlarına dayalı olarak gerekli bant genişliğinin nasıl belirleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve uygulamalarınız için Keysight’ın Osiloskop Bant Genişliğini Değerlendirme uygulama notuna bakabilirsiniz.

Örnekleme Hızı

Belirtilen gerçek zamanlı bant genişliğini sunmaya yetecek kadar hızlı, maksimum belirtilen örnekleme hızına sahip bir osiloskop seçin.

Bir osiloskobun gerçek zamanlı bant genişliği, belirtilen maksimum örnekleme hızıyla yakından ilişkilidir. (Burada "gerçek zamanlı" ifadesi, osiloskopun belirtilen bant genişliği ile uyumlu sinyalleri tek bir alımda yakalayabileceği ve görüntüleyebileceği anlamına gelir.)

Keysight, bir osiloskobun belirtilen maksimum örnekleme hızının, osiloskobun belirtilen gerçek zamanlı bant genişliğinden en az dört ila beş kat daha yüksek olmasını önerir.

Tüm dijital depolama osiloskoplarının temel bileşeni, yüksek hızlı analogdan dijitale dönüştürücü (ADC) sistemidir. Keysight, ADC teknolojisine büyük yatırım yapar ve osiloskop endüstrisindeki en yüksek örnekleme hızına ve en ideale yakın monolitik ADC'lere sahiptir. Osiloskop gerçek zamanlı örnekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Keysight’ın Osiloskop Örnekleme Oranlarını Örnekleme Doğruluğuna Karşı Değerlendirme adlı uygulama notuna bakabilirsiniz.

Kanal Sayısı

Birden çok sinyalin kritik zamanla ilişkili ölçümlerini gerçekleştirmek için yeterli sayıda ölçüm kanalına sahip bir osiloskop seçin.

İhtiyacınız olan osiloskop kanallarının sayısı, gözlemlemeniz ve birbiriyle karşılaştırmanız gereken sinyal sayısına bağlı olacaktır. Sekizden fazla analog veri edinim kanalına ihtiyacınız varsa, seçenekleriniz sınırlı hale gelir. Karışık sinyal tasarımları daha karmaşık hale geldikçe, daha fazla veri edinim ve görüntüleme kanalına ihtiyacınız olabilir.

Görüntü Kalitesi

Dalga formu ayrıntılarını ve sinyal anormalliklerini görüntüleyebilen bir osiloskop seçin.

Dalga formu ayrıntılarını ve sinyal anormalliklerini görebilmeniz için çok sayıda görsel iz yoğunluğu derecelendirmesi sağlayan bir osiloskop seçin. Bir ekrandaki dalga formunun parlaklığı (yoğunluğu), ekranda belirli bir noktada bir sinyalin ne sıklıkta göründüğünü size söyler. Yani, ekranda dalga formunun yoğunluğu hakkında bilgi bulabilirsiniz. Osiloskoplar iki boyutlu araçlar değildir; bir sorunu çok erken veya on prototip yapıldıktan sonra keşfetmek arasındaki farkı yaratabilecek sinyal farklılıklarını tespit etmemize yardımcı olurlar.

Figure 1. Dijital bir sinyalde titreşimi (Jitter) izlemek için ayarlanmış bir Keysight InfiniiVision X-Serisi osiloskop. Osiloskopun hızlı dalga formu güncelleme hızı (1 milyon dalga biçimi/saniyeye kadar) ve 64 seviye iz yoğunluğu derecelendirmesi bulunur. Çoklu iz yoğunluğu derecelendirme seviyeleri titreşim (Jitter) dağılımını gözlemlememizi sağlar.

Kayıt Uzunluğu

En karmaşık sinyallerinizi yüksek çözünürlükle yakalamak için yeterli toplama belleğine sahip bir osiloskop seçin.

En karmaşık sinyallerinizi yüksek çözünürlükle yakalamak için yeterli toplama belleğine sahip bir osiloskop seçin. Kullanılabilir maksimum veri edinim belleği derinliği, bir osiloskobun maksimum örnekleme hızıyla yakından ilişkilidir. Osiloskoplar, zaman tabanı hızlı bir zaman aralığına ayarlandığında (mesela 10 nV/div) en hızlı örnekleme oranında işaretleri örneklerler. Ancak osiloskopun ekranında daha uzun periyotları yakalamak için zaman tabanını daha yavaş aralıklara ayarlamanız gerekebilir. Bu durumda, bir osiloskop, ne kadar toplama belleğiyle çalışması gerektiğine bağlı olarak örnekleme hızını otomatik olarak azaltır. Sezgisel olarak daha fazla belleğin her zaman daha iyi olduğunu düşünseniz de, geniş bellek kullanmak çoğu zaman diğer parametrelerden ödün vermek anlamına gelir. İlk olarak, geniş belleğe sahip osiloskoplar tipik olarak daha yüksek bir fiyata sahiptir. İkincisi, geniş bellek kullanarak uzun dalga formları elde etmek, ek dalga formu işleme süresi gerektirir. Bu, tipik olarak, bazen önemli ölçüde azaltılmış dalga formu güncelleme oranları anlamına gelir. Keysight'ın özel MegaZoom teknolojisi ile osiloskop uzmanı olmanıza gerek yok. MegaZoom, hızlı örnekleme oranlarını korumak için gerektiğinde otomatik olarak daha geniş belleği seçer. MegaZoom ile geniş bellek kullanımı özel bir mod değildir: normal osiloskop ölçümleri için kullanılan kontrollerle çalışır.

Parçalı Bellek

Bellek kapasitesini genişleterek ayrıntılara inmenize yardımcı olabilecek bir osiloskop seçin.

Bazı osiloskopların "parçalı bellek veri edinimi" adı verilen özel bir çalışma modu vardır. Parçalı bellek, aslında osiloskopun toplam veri alma süresini uzatabilir. Şekil 8'de gösterildiği gibi, osiloskop bunu mevcut veri edinim belleğini daha küçük bellek parçalarına bölerek yapar. Osiloskop daha sonra test edilen dalga formunun sadece önemli kısımlarını yüksek bir örnekleme hızında seçici olarak sayısallaştırır ve her bir parça zaman etiketleriyle etiketler, böylece tetikleyici olayların her oluşumu arasındaki kesin süreyi bilirsiniz. Bu işlem, osiloskobunuzun çok hızlı tekrar tetikleme alarak - önemli sinyal bilgilerini kaçırmadan - birçok ardışıl dalga formunu yakalamasını sağlar. Bu çalışma modu, özellikle ölü zaman içeren anlık sinyalleri yakalarken kullanışlıdır. Bunlara örnek radar, lazer darbeleri  ve paketlenmiş seri veri yolu sinyallerini verebiliriz. Osiloskop bölümlenmiş bellek hakkında daha fazla bilgi edinmek için,Keysight’ın Seri Veri Yolu Uygulamaları için Osiloskop Parçalı Belleği Kullanma  uygulama notuna bakabilirsiniz.  Keysight osiloskopları, ilk satın alma işleminden yıllar sonra bile, hafıza derinliği ve diğer ek kabiliyetler anlamında yükseltilebilir; bu da  şimdi ihtiyacınız olanı satın alabileceğiniz ve daha sonra, osiloskobunuzu servise göndermeden ek yetenekler ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Figure 2. Parçalara ayrılmış belleğin nasıl çalıştığına dair görsel

Yukarıda bahsedilen tüm ipuçları ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Keysight'ın teknik incelemesine bakabilirsiniz: Bir Sonraki Osiloskopunuzu Nasıl Seçersiniz?: Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeniz Gerektiğine İlişkin 12 İpucu.

 
 
Yönetici | 05.01.2022 548 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası