Satın Almadan Önce Bir Osiloskop Nasıl Seçilir? - Bölüm II

Satın Almadan Önce Bir Osiloskop Nasıl Seçilir? - Bölüm II

 

Osiloskop satın almayı düşünüyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ön çalışma yapmanız gerekmektedir. Bölüm 1’de osiloskop satın alırken bakılması gereken bant genişliği, örnekleme hızı, kanal sayısı, görüntü kalitesi, kayıt uzunluğu ve parçalı bellek terimlerinden bahsettik. Bölüm 2 ise dalga formu güncelleme oranı, tetikleme, seri veri yolu uygulamaları, ölçüm, analiz, bağlantı, uzaktan çalıştırılabilirlik, test otomasyonu ve belge oluşturma yeteneklerini içermektedir.

Dalga Formu Güncelleme Oranı

Yüksek dalga formu güncelleme oranına sahip bir osiloskop seçerek seyrek ve rastgele gerçekleşen olayların hatalarının ayıklanmasını daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Bazı osiloskoplar zamanla iş gücü tasarrufu sağlayarak kendi maliyetlerini karşılar.Tasarımlarınızdaki rastgele ve seyrek gerçekleşen olayları yakalayıp bu olayların içerisindeki hataların hızlı tespiti için yüksek dalga formu güncelleme oranına sahip bir osiloskop tercih etmeniz gerekmektedir. Yüksek dalga formu güncelleme oranına sahip bir osiloskop milyonda bir kez meydana gelebilecek rastgele ve seyrek olayları yakalama konusunda sizlere zaman kazandıracaktır.

Daha fazla bilgi almak için istatistiksel olarak bir sistemdeki kısa süreli hataları yakalama olasılıklarının nasıl hesaplanacağı ve bu konuyu tümüyle inceleyen “Osiloskopunuz Zor Olayları Yakalayabilir mi ?( https://www.keysight.com/us/en/assets/7018-01745/white-papers/5989-7885.pdf)” isimli uygulama notuna bakabilirsiniz.                          

Şekil 1. Saniyede yaklaşık 5 kez meydana gelen seyrek yarı kararlı durumu saniyede 1 milyon dalga formundan fazla dalga formu güncelleme oranına sahip Keysight InfiniiVision X-Serisi osiloskop ile 5 saniye içinde yakalama olasılığı %92’dir.

Tetikleme

Karmaşık sinyallerde dalga formu veri edinimlerini izole edebilmeniz için gelişmiş tetikleme yöntemlerine sahip bir osiloskop tercih etmelisiniz.

Tetikleme yeteneği bir osiloskop için en önemli başlıklardan birisidir. Tetikleme osiloskobun edinim ve görüntüleme yeteneklerini sinyalin belirli bir noktasında senkronize etmeye olanak sağlar. Osiloskop tetikleme yeteneği için basitçe senkronize resim çekmek diyebiliriz.

Tüm osiloskoplar tetikleme yeteneğine sahiptir. Kenar geçişinden tetikleme en yaygın kullanılan tetikleme yöntemidir. Tüm osiloskoplar bu yeteneğe sahiptir. Ancak günümüzün dijital tasarımları daha karmaşık hale geldikçe, belirli karakteristikleri veya giriş sinyallerinin kombinasyonları incelemek, yakalamak ve karmaşık bir giriş sinyalinin belirli bir bölümünü görüntülemek için  osiloskobunuzun tetikleme özelliklerini daha fazla nitelemeniz veya filtrelemeniz gerekebilir. Bazı osiloskoplar, belirli bir zaman kriterini sağlayan darbelere göre tetikleme yapabilir. Örneğin, bir sinyali darbe genişliği yalnızca 20 ns’den az olduğunda tetikleyebiliriz. Bu tür tetiklemeler sayesinde sistemdeki beklenmeyen kısa süreli hataları kolaylıkla görüntüleyebiliriz. Desen (pattern) tetikleme bir başka yaygın tetikleme yeteneğidir. Pattern tetikleme ile osiloskop iki veya daha fazla giriş kanalını yükselen kenarlarından (mantık olarak 1) ve düşen kenarlarından (mantık olarak 0) mantıksal veya boolen kombinasyonuyla tetikleyebilir. Daha gelişmiş osiloskoplar, parametrik ihlalleri olan sinyalleri tetikleme yeteneğine sahiptir. Bunlara örnek olarak azaltılmış darbe yükseliği (runt tetikleme), kenar hızı ihlali (yükselme/düşme süresi) veya zaman sinyali ve data sinyali arası zaman ihlali (setup ve hold time tetikleme) tetiklemelerini sayabiliriz.

Bir osiloskopta ileri düzey parametrik tetikleme özellikleriyle bile bazı sinyalleri tetiklemek, doğru tetikleme modunu seçmek ve bu tetiklemeyi kurmak kafa karıştırıcı olabilir. Bu durumlar donanım tabanlı Keysight dokunmatik bölge tetikleme özelliğinin kullanılacağı anlardır. Dokunmatik bölge tetikleme ile yalnızca anormalliğin bulunduğu bölgeyi dokunmaktik ekran aracılığıyla seçerek bir kutu çizip seyrek gelen bu bölgeyi tetikleyebilirsiniz.

Dokunmatik bölge tetikleme ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için “Bölge Tetikleyicisini Kullanarak Seyrek Anormallikler ve Karmaşık Sinyallerde Tetikleme (https://www.keysight.com/us/en/assets/7018-03634/application-notes/5991-1107.pdf) uygulama notumuza bakabilirsiniz.

Seri Veri Yolu Uygulamaları

Kullanmayı planladığınız protokoller için seri veri yolu tetikleyebilen ve kodları çözebilen bir osiloskop seçmelisiniz.

Tasarımlarınızda seri veri yolları kullanıyorsanız, seri veri yolu hatalarını daha hızlı ayıklayabilmek için bu veri yolu kodlarını çözebilen ve tetikleyebilen bir osiloskop tercih etmelisiniz. Bu yetenek olmadan da görsel bit sayımı ile doğrulama yapılabilir fakat seri veri yolu tetikleme ve kod çözme yeteneklerine sahip bir osiloskop işinizi çok kolaylaştıracaktır. Donanım tabanlı seri veri yolu analizi teknolojisiyle kodları daha hızlı çözebilir ve seyrek hataları yakalama olasılığını arttırabilirsiniz. InfiniiVision ve Infiniium Serisi osiloskop ailelerimizin çeşitli isteğe bağlı uyumluluk testi paketleri ve seri hata ayıklama yetenekleri vardır.

Osiloskoplarda seri veri yolu uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için “InfiniiVision X serisi osiloskoplarda seri veri yolu opsiyonları (https://www.keysight.com/us/en/assets/7018-02747/data-sheets/5990-6677.pdf)” uygulama notumuzu inceleyebilirsiniz.

Ölçüm ve Analiz

Tasarımlarınızı daha hızlı karakterize etmenize yardım edebilecek bir osiloskop seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Osiloskoplar tasarımlarınızı daha hızlı karakterize edebilmeniz için otomatik parametrik ölçümleri ve dalga formu matematiksel işlemlerini yerine getirebilmektedir. Osiloskoplar gelişmiş dalga formu matematik işlemleri, otomatik başarılı/başırısız maske testleri, RF ölçümleri ve uygulamaya özel uyumluluk testleri de dahil bir çok ölçüm ve analiz yeteneklerine sahiptirler. Bir yazılım ve bilgisayar ile matematik işlemlerini gerçekleştirebiliriz fakat osiloskoba gömülü dinamik sinyal davranışı inceleyen fonksiyonlarla daha doğru sonuçlar elde edebiliriz.

Bunlara örnek olarak “Osiloskopta Frekans Tepki Analizi Nasıl Yapılır? (https://www.youtube.com/watch?v=ADmVAs6vqLU) videomuza bakabilirsiniz.

Bağlanırlık, Dokümantasyon, Uzaktan Erişim, Paylaşma Yeteneği

Donanım bağlanırlığını, test otomasyonunu ve elektronik dokümantasyonunu sağlayabilen bir cihaz seçin.

Osiloskobunuz donanım bağlanırlığını, test otomasyonunu ve döküman yaratıcı gerekliliklerini karşılıyor mu? Eğer otomatikleştirilmiş test ortamınız varsa, uyumlu osiloskop donanım arayüzü seçtiğinizden emin olun. Uzaktan ölçüm programına ihtiyaç duyuyor musunuz? Ölçümlerinizi osiloskobunuzun ön paneli ve eğer varsa fiziksel menü kontrol tuşları kullanarak yapabilirsiniz.

Başka bir taraftan bakarsak  osiloskop dalga formalarını yakalayıp başka bir dosyaya kaydederek sonradan uzaktan analiz için saklayabilir mi? Keysight’s Infiniium çevrimdışı yazılımı (https://www.keysight.com/us/en/product/D9010BSEO/infiniium-offline-base-software.html) osiloskop ile yakalanan dalga formlarını kolayca yakalayıp kayıt edebilir ve bu bilgiler başkaları tarafından tekrardan görüntülenip analiz edilmek istendiğinde herhangi bir yerden ulaşmanızı sağlayabilir. Ya da sonradan analiz etmek için kolayca kaydedebilir. Uzaktan kullanım uluslararası ekibiniz için önemli mi? Türkiye’de bulunan bir mühendis osiloskobu kullanarak Amerika’da fiziksel bir şekilde bağlı ve testte bulunan cihazı uzaktan kontrol edip, ölçümler yapabilir mi? Bu detayları da düşünürsek uzaktan kontrol edebilme yeteneği paha biçilmez bir özellik olabilir.

Yükseltmeler

Tasarım ihtiyacınızla beraber özelliklerini arttırabileceğiniz bir osiloskop tercih edin.

Osiloskobunuz sizinle bereber gelişebilecek mi? Hemen hemen her alanda yükseltilebilecek mi? Yükselebilecek osiloskop demek sadece şuan ihtiyacınız olanı almak ve daha sonradan elinizde bulunan aynı osiloskop ile daha fazlasını yapabilmek demektir. Keysight Technologies osiloskopları daha yüksek bant genişliğine, daha fazla analiz hafızasına ve daha fazla kanala küçük maliyet değişikliğiyle yükseltilebilir. Birden fazla kod çözücü protokol uygulaması ve standart uyum uygulamaları da mevcuttur. Bu yükseltilebilir uygulamalar ve çok farklı alternatif prob seçeneği zorlayıcı işleri daha hızlı ve kolay hale getirir. Bu durumu belki en iyisini almak diye özetleyebilirsiniz çünkü bunlar önemli ölçüde üretkenliğinizi arttırır. Aksi durumda sınırlı yükseltilebilir yazılım opsiyonu ve prob seçeneği sizi yeni bir osiloskop almak zorunda bırakabilir.

Problar

İhtiyaçlarınıza göre geniş prob çeşitliliği sunan osiloskoplar seçin.

Ölçümleriniz probunuzun osiloskoplara ilettiği sinyal kadar iyi ölçüm alabilir. İyi problar alıcı sinyalini bozmaz ve direkt sizin önceden probdan beklediğiniz sinyalin aynısını iletir. İhtiyaç duyduğunuz özel probu düşünün. Keysight size ihtiyaçlarınızı karşılamak için pasif, aktif, diferansiyel ve akım probu alanında geniş seçenekler sunmaktadır. Osiloskop probu hakında daha fazla bilgi için “Daha İyi Osiloskop Analizi için Problama Hakkında 8 İpucu (https://www.keysight.com/us/en/assets/7018-01747/application-notes/5989-7894.pdf) uygulama notuna bakın.

Kullanım Kolaylığı

Ölçüm üretkenliğini sezgisel kullanıcı arayüzü kullanarak artıracak osiloskopları seçin.

Sezgisel kullanıcı arayüzü kullanarak ölçüm üretkenliğinizi arttırın. Yeni bir osiloskop gelişmiş ölçüm yetenekleri ile üretkenliğinizi arttırabilir ama yapmak istediğiniz işlemi menünden bulmak çok uzun zaman alıyorsa bu durum size avantaj kazandırmaz. Kolay kullanımı değerlendirdiğiniz zaman, kontrol tuşlarını ve osiloskobun bu duruma tepki verme süresini göz önünde bulundurmalısınız. Gelişmiş özellikler için gömülü yardım yazılımı var mı? Ekran yeterince büyük mü? Önemli öğelere dikkat edebilmek için yeterince renk var mı? Bunlar önemli parametrelerdir.

Eğer yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz özellikler hakında daha fazla bilgi almak için “Osiloskopunuzu Nasıl Seçersiniz: Satın Almadan Önce Dikkate Alınması Gerekenler Hakkında 12 İpucu (https://www.keysight.com/us/en/assets/7018-04016/white-papers/5991-2714.pdf)” dökümanını inceleyebilirsiniz.

 
 
Yönetici | 19.01.2022 306 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası