Bir Fonksiyon Jeneratöründe Kullanım İçin Dalga Formu Oluşturun

Bir Fonksiyon Jeneratöründe Kullanım İçin Dalga Formu Oluşturun

 

Yazılım, mikroişlemciler ve görüntüleme teknolojisindeki gelişmeler, modern fonksiyon üreteçlerinin yeteneklerini genişletmiştir. En son modeller, yaygın dalga biçimleri, rastlantısal dalga biçimleri ve karmaşık modüle edilmiş dalga biçimleri dahil olmak üzere çeşitli sinyaller üretebilir.

Keysight EDU33210 Serisi fonksiyon / rastlantısal dalga biçimi üreteci (AWG), güncel ve gelecek tasarımlarınızı test etmek için ihtiyacınız olan tüm standart sinyaller ve özelliklerle birlikte gelir. Hemen kurulum ve test yapabilmeniz için 17 yerleşik isteğe bağlı dalga biçimine ve altı yerleşik modülasyona sahiptir. Ayrıca, cihazları bilgisayarınızdan hızlı bir şekilde yapılandırmanıza olanak sağlamak için Keysight PathWave BenchVue uygulama yazılımı ile birlikte gelir. Bu güçlü yazılım, tek bir bilgisayardan entegre cihaz kontrolü, otomatik veri kaydı, uzaktan veri erişimi ve kolay dosya paylaşımı sağlar.

Bu blog yazısı, EDU33210 Serisinin fonksiyon üreteçlerinde kullanımı için nasıl rastlantısal dalga formları oluşturabileceğini anlatmaktadır.

RASTLANTISAL  DALGA FORMLARI YARATMAK ARTIK ZOR DEĞİL

Modern bir fonksiyon üretecinde veya AWG'de rastgele dalga formları oluşturmak, düşündüğünüz kadar zor değildir.

İki örneğe bakalım:

  • Excel'i kullanarak sıfırdan bir arb oluşturun ve ardından bunu bir AWG'ye aktarın.
  • PathWave BenchVue yazılımıyla rastgele dalga formu oluşturun.

 

EXCEL KULLANARAK RASTLANTISAL DALGA FORMLARI OLUŞTURUN

Excel, özel dalga formları oluşturmak için kullanışlı bir araçtır. Yerleşik gelişmiş matematiksel işlevler içerir, büyük miktarda veriyi (dalga biçimi noktaları) işleyebilir ve hemen hemen herkesin bilgisayarındadır.

Excel'den fonksiyon üretecine dalga biçimini nasıl alırsınız? Excel ve modern fonksiyon üreteçlerinin ortak bir noktası vardır: CSV dosya biçimi. Excel, CSV dosyalarını okuyabilir ve Excel elektronik tablolarını CSV dosyaları olarak kaydedebilirsiniz. Modern fonksiyonüreteçleri, CSV dosyalarından verileri okuyabilir ve oluşturabilir. CSV dosyasını bir PC'den bir fonksiyon üreteci ön paneline aktarabilir ve dalga formu belleğine yükleyebilirsiniz.

Şekil 1, gürültü eklenmiş üçüncü harmonik ve rastgele gürültü ile toplanmış bir sinüs dalgasından oluşan sinyalin Excel’deki ekran görüntüsünü göstermektedir. Hızlı görüntüleme için A sütunundaki tablolaştırılmış noktaları grafik haline getirebilir ve ardından bunları bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Ortaya çıkan ARB sinyalinin çizildiğine dikkat edin. Kırmızı daire içine alınmış, dalga biçimini oluşturmak için kullanılan yerleşik Excel denklemleridir.

 

                               

                                                 Figure 1. Excel'de, üçüncü harmonik gürültü ve rastgele gürültü ile toplanmış bir sinüs dalgasını gösteren rastgele bir dalga biçimi

Excel elektronik tablosunu CSV dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Bir USB bellek kullanarak onu bir fonksiyon üretecine yükleyebilirsiniz. Şekil 2, elektronik tablodan oluşturulan, fonksiyon üreteci tarafından oynatılan ve bir osiloskopta gerçek bir dalga formu olarak görüntülenen önceki dalga formunu gösterir.

                    

                            Figure 2. Bir AWG tarafından oluşturulan ve bir Keysight InfiniiVision 2000 X-Serisi osiloskopta yakalanan rastlantısal bir dalga biçimi

Gördüğünüz gibi Excel, rastgele bir dalga formu oluşturmanın kolay ve ücretsiz bir yolunu sunar. CSV dosya formatı, bir ARB dosyasını bir AWG'ye hızlı bir şekilde aktarmak için bir yol sağlar.

BENCHVUE'DE RASTLANTISAL DALGA FORMLARI OLUŞTURUN

BenchVue PC yazılım platformu, programlama yapmadan birden fazla test ve ölçüm cihazında kolayca bağlanmanıza, kaydetmenize ve sonuç almanıza olanak tanır. Tak ve çalıştır işlevi, enstrümanınızı PC'nize bağlamanızı ve hemen kontrol etmeye başlamanızı sağlar.

BenchVue'yi açtığınızda ve fonksiyon üretecine bağlandığınızda, Şekil 3'te gösterildiği gibi dalga formu üretecinin grafiksel bir alet kontrol penceresini göreceksiniz. Grafiksel kullanıcı arayüzünü kullanarak normal sinüs, kare, rampa, darbe, üçgen, gürültü, PRBS ve DC dalga formlarını istediğiniz parametrelerle kurabilirsiniz.

    

  Figür 3. BenchVue'nin fonksiyon üreteci uygulaması

BenchVue'da isteğe bağlı bir dalga biçimi oluşturmak için, isteğe bağlı dalga biçimi simge düğmesini seçin. Ardından PC'nizden veya AWG'nizden mevcut bir ARB yükleyebilirsiniz.

Fonksiyon Üreteçlerinde Kullanılan Rastlantısal Dalga Formları

Rastlantısal dalga şekli tasarımı ve kullanımı yakın zamana kadar sınırlı esnekliğe sahipti. Bir dalga biçimini değiştirmek için yeni bir sinyal oluşturmanız gerekiyordu. Bir veya iki noktayı elle değiştirebilmiş olsanız da, dalga formunun büyük kısımlarını değiştirmek yeniden tasarım gerektiriyordu.

Keysight PathWave BenchVue Waveform Builder Pro, saatlerce programlama yapmadan gelişmiş sinyal oluşturma ve düzenleme özelliklerine erişmenizi sağlar. İstenen şekli ve parametreleri tanımlamak için bir fonksiyon üretecinin veya AWG'nin isteğe bağlı dalga biçimi özelliklerini kullanarak çok çeşitli özel darbeler ve desenler oluşturabilirsiniz. Sonuç, sinyallerinize ilişkin daha derin analitik bilgilerle birlikte daha hızlı ve daha kolay özel dalga formu oluşturmadır.

Bir mühendis olarak, ister programlama ister devre tasarımı olsun, işinizi mümkün olduğunca yeniden kullanmak istersiniz. Keysight'ın EDU33210 Serisi ile tamamen yeni bir sinyal oluşturmak için ARB'larınızdaki parametreleri yeniden kullanabilir, yeniden sıralayabilir ve değiştirebilirsiniz. Bu yaklaşım zamandan tasarruf sağlar ve kanıtlanmış dalga biçimlerini yeniden kullandığınız için yeni sinyale olan güveninizi artırır.

ÖZET

Modern bir fonksiyon üretecinde veya AWG'de rastlantısal dalga formları oluşturmak ve düzenlemek artık çok kolay. Mevcut bir dalga biçimini yeniden oluşturmak veya değiştirmek isterseniz, bir osiloskop kullanarak dalga biçimini yakalayabilir ve kaydedebilirsiniz. Ardından, elde edilen CSV dosyasını AWG'nize yüklemek için bir flash bellek sürücüsü kullanın. EDU33210 Serisi, daha verimli bir iş akışı oluşturmak için önceki modelin özelliklerini temel alır.

PathWave BenchVue Waveform Builder Pro ile saatlerce programlama yapmadan gelişmiş sinyal oluşturma ve düzenleme yetenekleri elde edersiniz.

Düzenli olarak rastgele dalga biçimleri oluşturuyorsanız ve daha yüksek bant genişliğine ihtiyacınız varsa, Keysight Trueform Serisi dalga biçimi oluşturucusuna göz atın:

-33500B Serisi Trueform dalga formu üreteçleri, 20 ve 30 MHz

-33600A Serisi Trueform dalga formu üreteçleri, 80 ve 120 MHz

Keysight Trueform Serisi dalga formu üreteçleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin.

EDU33210 Serisi işlevi / rastlantısal dalga biçimi üreteci hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin.

Düzenli olarak rastgele dalga formları oluşturuyorsanız ve daha gelişmiş oluşturma özelliklerine ihtiyacınız varsa, buradan indirebileceğiniz BenchVue yazılımına göz atın.

                                                

 

 
 
Yönetici | 03.02.2022 462 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası