Excel ve Masaüstü Güç Kaynağı İle Diyot Eğrileri Oluşturun

Excel ve Masaüstü Güç Kaynağı İle Diyot Eğrileri Oluşturun

 

Bir güç diyotunun ileri voltajını hızlı bir şekilde belirlemeniz gerektiğinde, masaüstü güç kaynağınızı kullanın. Şekil 1'de gösterilen Keysight EDU36311A Smart Bench Essentials DC güç kaynağı gibi doğru bir ölçüm sistemine sahip bir masaüstü güç kaynağı bilinen bir voltajı uygulayabilir ve bunun ardından gelen çıkış akımını hassas bir şekilde ölçebilir.

Şekil 1. EDU36311A Smart Bench Essentials Güç Kaynağı

 

Bir güç diyotunu test etmek için düşük bir voltajla başlayın ve akımı ölçün. Ardından voltajı artırın ve ortaya çıkan akımı ölçün. Birkaç ölçümden sonra, sonuçları Şekil 2'de gösterildiği gibi Excel'de grafiklendirin.

           

 Şekil 2. Diyot Voltajına Karşı Akım Eğrisi

 

GÖREVİ OTOMOTİKLEŞTİR 

Excel'in VBA programlaması, Keysight'ın ücretsiz bağlantı uzmanı programı (Connection Expert) ile birlikte bu görevi otomatik hale getirir. Bu bağlantı uzmanı programı cihazın adresini tanımlar ve SCPI komutlarını kitaplığı aracılığıyla güç kaynağına iletir. EDU36311A, basit PC bağlantısı için USB ve Ethernet sunar. Arayüz kablosu yerindeyken, Connection Expert yazılımı güç kaynağını ve adresini bulacaktır.

* Bu blog yazısının en altına örnek bir program içeren bir elektronik tablo eklenmiştir.

E-tabloyu açın:

  • Şekil 3' de kırmızı kutuda vurgulanan cihaz adresini, adım sayısını ve akım limitini güncelleyin.
  • A sütunundaki test voltajlarını düzenleyin.
  • Turuncu kutudaki kontroller cihaz bağlantısını açma, ölçüm bloğu rutinini çalıştırma ve son olarak cihaz bağlantısını kapatma ile başlayarak VBA alt programlarını çağırır.
  • Test diyotu için grafiği ölçeklendirin ve etiketleyin.

 

Şelik 3. Excel Elektronik Tablo Örnek Programı

 

Daha fazla bilgi edinmek için transistörleri test etme kodu ve nasıl çalıştığı hakkında tüm açıklamaları içeren ''Güç Kaynağıyla Transistör Eğrileri Oluşturun'' adlı  teknik dokümanı buradan inceleyebilirsiniz.

Elektronik Tablo: EDU36311A Diode Curve 2021.xlsm

 
 
Yönetici | 22.02.2022 338 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası