Bant Genişliği Gereksinimlerini Aşmak İçin Sinyal Üretiminizi Geliştirin

Bant Genişliği Gereksinimlerini Aşmak İçin Sinyal Üretiminizi Geliştirin

 

Bant genişliği gereksinimlerini aşmak için sinyal üretiminizi geliştirin

Günümüzün hızla büyüyen kablosuz ortamında, çeşitli uygulamalar için daha geniş bant genişliği gereksinimleri oluşmaktadır. Hücresel iletişim, yüksek hızlı veri aktarımını sağlamak için 4G'den 5G'ye geçmekte ve uydu iletişim sağlayıcıları, her yerden yüksek hızlı iletişimi sağlamak için uzayda ağlar oluşturmaktadır. Bu gelişmeler, gerekli veri çıkışını elde etmek için daha yüksek frekans bantları ve daha geniş kanal bant genişlikleri gerektirmektedir. Mühendisler, bu teknolojik gelişmelerin gereksinimlerini karşılamak için optimum performans sağlayan tutarlı bir test sistemine ihtiyaç duyarlar.

Geniş Bant Uygulamaları

Daha hızlı veri yolu uygulamaları, geniş sinyal bant genişliğine sahip yeni teknoloji sistemlerine olan ihtiyacı tetiklemiştir. Daha yüksek frekanslarda çoklu spektrum tahsisleri, daha hızlı bir veri yolu sağlayan daha geniş bant genişliklerini destekleyebilmektedir ve düzenleyiciler bu ihtiyacı karşılamak için yeni standartlar belirlemektedir.

Uydu ve Karasal Olmayan Ağlar

Uydu iletişimi televizyon, telefon, geniş bant internet hizmetleri ve karasal olmayan ağlar için bağlantı imkanı sağlar. Uydular çok çeşitli frekans bantlarında çalışır ve her bandın kullanımı, Tablo 1'de gösterildiği gibi uluslararası düzenlemelerle belirlenmiştir. Ku ve C bantlarının kullanımı artmaya devam ettikçe, ticari uydu iletişimi için Ka-bandına ilgi doğrusal olarak artmaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), W bandının 71 ila 76 GHz / 81 ila 86 GHz segmentini uydu hizmetlerine özel olarak tahsis etmiştir. Bu segmentler, daha geniş bant genişlikleri için ticari uydu operatörlerinin ilgisini çekmektedir. Kanal bant genişliğini artırmak, istemci başına daha yüksek veri hızları sağladığından, daha yüksek sistem kapasitesi için kanal sayısını da artırır; Bkz. Tablo 1.

Tablo 1. Uydu frekans uygulamaları

5G Yeni Radyo

5G Yeni Radyo'ya (NR) geçerek, Mobil Geniş Bant'ı (eMBB) bu alanın kullanım örneklerinden biri olarak geliştirdik. 5G NR, daha geniş kanal bant genişlikleri, taşıyıcı birleştirme, yüksek modülasyon yoğunluğu ve çoklu antenler dahil olmak üzere beklenen yüksek veri hızlarını elde etmek için yeni ve mevcut teknolojileri kullanır. 5G NR maksimum kanal bant genişliği, frekans aralığı (FR2) için 400 MHz'dir ve maksimum toplam kanal bant genişliği (bant içi bitişik) 1,2 GHz'e kadar çıkar.

Geniş Bant Genişliği Sinyal Üretimi

Sinyal bant genişliğini artırmak, daha yüksek veri hızları elde etmek için mükemmel bir yol sunsa da, daha yüksek frekans aralıklarında sinyal kalitesi gereksinimlerini karşılamak için yeni bir zorluk da getirmektedir. Bazı örnekler arasında, kanal bant genişliği arttıkça tipik olarak azalan kanal genlik düzgünlüğü veya düşük modülasyon kalitesine neden olan geniş bant I / Q modülatör hataları sayılabilir.

Yüksek frekanslarda geniş bant genişliği sinyali üretmek için üç yaygın çözüm şunları içerir:

• Ana bant I ve Q sinyalleri üretmek için rastgele bir dalga formu üreteci (AWG) kullanıabilir. Sinyalleri yukarı dönüştürmek için bir vektör sinyal üreteci (VSG) de frekansı yükseltebilir.

• Geniş bant VSG ile bir ara frekans sinyali (IF) üretilebilir ve bir frekans yükseltici yardımıyla IF sinyali istenen frekansa yükseltilebilir.

• Tam entegre VSG ile gerekli sinyalleri üretilebilir.

Tablo 2. Keysight'ın geniş bant genişlikli vektör sinyal oluşturma çözümleri

 

DDS Teknolojisi ile Doğrudan IF / RF

Geleneksel sinyal üreteçleri I/Q modülatörlerini kullanır. Bununla birlikte, doğrudan dijital sentezleyici (DDS) mimarisine sahip yeni nesil VSG'ler, doğrudan yüksek çözünürlüklü, yüksek örnekleme hızlı dijital-analog dönüştürücüden (DAC) bir IF / RF sinyali üretebilir.

Ek olarak, VSG kanal birleştirme yoluyla, mühendisler gerekli en geniş bant genişliğini oluşturmak amacıyla 5 GHz'e kadar modülasyon bant genişliği için iki kanalı tek bir RF çıkışında birleştirebilirler. Şekil 1, analog I/Q modülatörlü geleneksel bir temel bant blok diyagramını ve çok tonlu sinyal üretimi için DDS teknolojisine sahip doğrudan bir IF /RF sinyal üretimini göstermektedir. Şekil 1'in sağ tarafında gösterildiği gibi, geleneksel yöntem tonlar arasında intermodülasyon oluşturmaktadır.

Şekil 1'in alt paneli doğrudan bir RF /IF VSG blok diyagramını göstermektedir. Bu sistem I/Q modülatörünü dijital olarak uygular ve doğrudan RF/IF sinyali vermek için yüksek hızlı bir DAC  kullanır. Bu mimari, I/Q modülatörünün neden olduğu sinyal bozulmalarını ortadan kaldırır ve özellikle geniş bant sinyal üretimi için sinyalin dinamik aralığını iyileştirir.

Figure 1. Analog ve dijital frekans yükseltme yöntemi karşılaştırması

Özet

Hızla gelişen kablosuz iletişim sistemleri nedeniyle ağ trafiği arttıkça, yeni nesil kablosuz standartları ve teknolojileri desteklemek için artan bant genişliğine yönelik güçlü bir talep de oluşmaktadır. İhtiyaç, geniş bant genişliği test uygulamalarının gereksinimlerini karşılamak için optimum performans sağlayan doğru ve ilişkilendirilebilir bir test sistemine dönüşmektedir.

Keysight'ın yeni VXG sinyal üretim çözümleri, gelişmiş DDS teknolojisi ile geniş bant genişliği test uygulamaları için en yüksek sinyal doğruluğunu sağlar. Tamamen entegre, kalibre edilmiş ve senkronize sinyal üretimi, ölçüm belirsizliğini en aza indirmeye yardımcı olur.

Keysight'ın M9484C VXG Vektör Sinyal Üreteci hakkında daha fazla bilgi edinin.

 
 
Yönetici | 16.11.2022 193 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası