Gürültü Ölçümleri İçin 5 İpucu

Gürültü Ölçümleri İçin 5 İpucu

 

Spektrum analizörlerde ölçüm dinamik aralığını belirleyen en temel özellik gürültü tabanıdır. Gürültü tabanı, spektrum analizörlerde minimum ölçülebilecek işaret gücü için bir limit oluşturur ve spektrum analizörün duyarlılık parametresini belirler. İşaret analizi yapılırken ölçülen işaretin spektrum analizörün gürültü tabanından en az 10 dB daha yüksek bir güç seviyesinde olması hedeflenir. Spektrum analizörün gürültü tabanından daha düşük güçlü bir işaret spektrum analizör ile gözlemlenemez. Spektrum analizörün gürültü tabanının yüksek olması hem gözlenmek istenen işaretin maskelenmesine hem de genlik ölçümünde ciddi belirsizliklere sebep olabilir. Bu sebeple spektrum analizörlerin duyarlılık seviyesi ölçümler için kritik önem arz etmektedir.

Ayrıca ölçüm yapılan sinyalin spektrum analizör gürültü tabanına uzak olması ölçümün işaret gürültü oranının (SNR) yüksek olması demektedir. Ölçümün SNR değerinin yüksek olması da ölçüm doğruluğunu ve belirsizliğini doğrudan etkiler. Bu sebeple spektrum analizör ile ölçüm yapılırken gürültü tabanınının gözlemlenmesi ve ölçülecek işarete göre uygun seviyede ayarlanarak optimize edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Spektrum analizörde RBW, attenuation, preamplifier gürültü tabanını doğrudan etkileyen özelliklerdir. Spektrum analizörlerde gürültü tabanını iyileştiren bu özelliklerin anlatıldığı uygulama notuna buradan ulaşabilirsiniz. Spektrum analizör kullanırken ölçülecek işarete bağlı olarak bu değişkenleri optimum seviyeye getirmek gerekmektedir.

 

 

                                                 

 
 
Yönetici | 08.08.2019 1332 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası