ADC vs. ENOB

ADC vs. ENOB

 

Ölçümlerimizde kullandığımız en temel test cihazlarından biri osiloskoplardır. Osiloskoplar standart olarak bant genişliği, örnekleme oranı, hafıza derinliği, dalga yenileme hızı vs. gibi temel parametreler üzerinden değerlendirilir. Ancak özellikle yüksek frekans uygulamalarında ölçümlerin doğruluğunu etkileyen en önemli parametrelerden biri de sistemin efektif bit sayısıdır (ENOB). Osiloskoplarda bulunan analog sayısal dönüştürücülerin (ADC) bit sayıları temel olarak osiloskoptaki dikey çözünürlüğümüzü belirler ancak tüm sistemin performansı termal gürültü, seğirme (jitter) gibi etkenler sebebiyle düşer ve ADC'nin bit sayısı kadar dikey çözünürlük elde etmemiz mümkün olmaz. Bu sebeple osiloskobun yüksek frekanslardaki gerçek performansını belli eden parametre temel olarak efektif bit sayısıdır. Signal Integrity açısından osiloskopların ENOB değerleri ölçümlerde en kritik parametrelerden biridir.

ENOB genelde frekansa bağlı olarak değişir ve yine genel olarak frekans arttıkça ENOB değeri düşer. Bu yüzden Signal Integrity açısından ölçüm yapılan frekansta en yüksek ENOB değerini veren osiloskop düşük gürültülü ve tekrarlanabilir ölçümler için gereklidir. ENOB ile ilgili uygulama notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca neden efektif bit sayısının (ENOB) ADC bit sayısı kadar önemli olduğunun anlatıldığı ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 
 
Yönetici | 08.08.2019 1593 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Etiketler
 
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası