Network Analizör Ölçümleri için 10 İpucu

Network Analizör Ölçümleri için 10 İpucu

 

Network analizörler vericiler, amplifikatörler, transistörler, osilatörler gibi aktif cihazların veya filtre, kablo, adaptör gibi pasif cihazların karektarizasyonunu ölçmek için kullanılır. Bu cihazların çoğunun hem doğrusal hem de doğrusal olmayan davranışlarla karakterize edilmesi gerekir. Bu ölçümleri nasıl daha doğru yapabileceğinizi aşağıdaki ipuçlarında bulabilirsiniz. 

İpucu 1/10: Yüksek güçlü yükselteç ile ölçüm yaparken sinyal seviyeleri nasıl güçlendirilir veya zayıflatılır?

Yüksek güçlü yükselteç testlerinde karşılaşılan zoluklardan biri gereken sinyal seviyesinin netwrok analizörün kapsadığı seviyeden daha düşük olmasıdır. Yüksek güçlü yükselteçleri gerçek operasyona oldukça benzer durumlarda karakterize edebilmek için yüksek seviyeli giriş sinyaline ihtiyaç duyulur ve bu gereksinim yükseltecin çıkış gücünün aşılmasına ve analizörün portunun yanmasına sebep olabilir. Bu durumun gerçekleşmesine engel olmak için bu uygulama notu faydalı olacaktır.

 

Yüksek güçlü ileri (forward) ve ters (reverse) ölçüm konfigürasyonu

 

İpucu 9/10: Yüksek dinamik aralıklı ölçümler yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dinamik aralık ölçüm yeteneğini en iyi şekilde kullanabilmek için network analizörün ikinci portundaki kuplörü (coupler) atlayarak sağlayabiliriz. Kuplör artık devre elemanlarından biri olmadığı için kuplörün neden olduğu kayıp ölçümü etkileyemeyecektir. Bu durum analizörün hassasiyetini arttıracaktır.

Yüksek dinamik aralıklı ileri (forward) ve geri (reverse) ölçüm konfigürasyonu

 

Bunlar gibi daha fazla ipucu için uygulama notunu buradan okuyabilirsiniz.

 
 
Yönetici | 09.08.2019 1205 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası