Eski ve Yeni Osiloskop Tetikleme Yöntemleri 2

Eski ve Yeni Osiloskop Tetikleme Yöntemleri 2

 

Osiloskoplar karşılaştığımız en  zor donanım problemlerini tespit etmede ve bunları düzeltmede bizlere yardımcı olan araçlardır. Günümüzde çoğu orta ve üst segment performans osiloskopları çok geniş bir aralıkta gelişmiş tetikleme modları sunarak rastgele ve sürekli olmayan sinyal anormalliklerini tespit etmede ve izole etmede kullanıcıya yardımcı olur. Ancak bu yöntemler bazı durumlarda işaretlerin komplekslikleri yüzünden zaman alıcı olabilmekte, hata tespit ve ayıklama süresini uzatabilmektedir. Eğer kullanılan osiloskop yüksek bir dalga yenileme hızına sahipse, işaretteki anormallikler osiloskop tarafından yakalanabilir ve yeni nesi alan tetiklemesi kullanılarak çok hızlı ve basit bir şekilde sadece bu anormallikleri incelemek ve tespit etmek amacıyla osiloskop tetiklemesi ayarlanabilir. Bu şekilde ürünlerin hata ayıklama süreçlerini kısaltmak ve verimi arttırmak mümkün olabilmektedir.

ÖRNEK: “RUNT” TİPİ BİR İŞARETTE TETİKLEME

Şekil 1’de pozitif ve negatif “Runt” tipi darbeler içeren sayısal bir darbe dizisinin kenar tetiklemesi kullanılarak osiloskop tarafından yakalanmış görüntüsü görülmektedir. “Runt” tipi darbeler maksimum ve minimum seviyelerine ulaşamamış hatalı sayısal darbelerdir. Osiloskobun tetiklemesini sadece “Runt” tipi darbeleri yakalayacak şekilde ayarlamak voltaj seviyeleri farklı hatalı darbeleri yakalamak, ölçmek ve sorunun temel nedenlerini bulmak açısından oldukça yardımcı olacaktır. Bu sebeple tetiklemeyi doğru bir şekilde ayarlamak oldukça önemlidir.

Şekil 1: “Runt” Tipi Bir Darbenin Kenar Tetiklemesi ile Elde Edilen İşaret Görüntüsü

“Runt” tetiklemesi ile osiloskobu uygun bir tetikleme ayarlamak için birkaç farklı işlemi ayrı ayrı osiloskopta gerçekleştirmek gerekir. Bunun için öncelikle osiloskopta tetikleme menüsünden “Runt” tetiklemesi seçilir, daha sonra düşük lojik seviye için değer girilir. Bundan sonra da yüksek lojik seviye için değer girilir. Son olarak da pozitif, negatif veya her iki tipi de destekleyecek “Runt” tipi darbe seçimi yapılarak uygun tetikleme modu oluşturulur. Görülebileceği gibi bu şekilde tetikleme ayarlamak karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. Şekil 2'de bu şekilde tetiklemesi ayarlanan bir osiloskop ile elde edilen pozitif “Runt” darbesi görülmektedir. Ancak osiloskobun sürekli olarak kaydettiği verilerden hareketle iki farklı “Runt” darbesine osiloskobun tetikleme yaptığı görülmektedir. “Runt” darbelerinden biri dar diğeri ise geniştir. Bu darbelere ayrı ayrı tetikleme yaratabilmek için ekstra olarak belirli bir zaman kıstası koyarak tetikleme menüsüne eklemek gerekir, bu da tetikleme sürecini daha karmaşık ve daha uzun bir hale getirecektir.

 

Şekil 2:Runt” Tipi Bir Darbenin Runt Tetikleme ile Elde Edilen İşaret Görüntüsü

Aynı işareti yeni nesil alan tetiklemesi (zone touch trigger) yardımı ile de yakalamak mümkündür. Bunu yapmak için dokunmatik ekranda el ile veya bağlı bir fare aygıtı ile osiloskop ekranında berlirli bir alan seçip bu alanda tetikleme yaratacak şekilde osiloskobu ayarlamak mümkündür. Bu şekilde yapılmış bir örnek Şekil 3’te görülmektedir.

 

Şekil 3: “Runt” Tipi Bir Darbenin Alan Tetikleme ile Elde Edilen İşaret Görüntüsü

Bu yöntem ile osiloskop sadece belirtilen alan içerisinde bir işaret geldiğinde tetiklenecek şekilde ayarlanabilir. Bu alana sadece geniş olan pozitif “Runt" darbesi gireceğinden sadece geniş olan darbeyi izole etmek ve incelemek mümkündür. Eğer osiloskobun dalga yenileme hızı, Keysight InfiiniVision serisinde olduğu gibi, normal kenar tetikleme modunda işaretteki anormallikleri algılayacak kadar hızlıysa, işaretin olduğu bölgede alan tetiklemesi kullanarak yaşanan anormal etkiler osiloskop tarafından yakalanılarak analiz edilebilir. Alan tetiklemesi, bu şekilde, kullanıcıya klasik tetikleme yöntemlerine ve parametrik bazlı tetikleme yöntemlerine göre çok daha hızlı ve basit bir tetikleme olanağı sunar.

Burada anlatılan yöntem her tip işaret için kullanılabilir. Monotonik olmayan kenar işaretlerini algılamada, seri protokol analizinde, “Glitch” tarzi işaretlerin tespit edilmesinde bu yöntem kullanılarak hızlıca tetikleme uygun bir şekilde oluşturularak gözlemlenmek istenen anormallikler yakalanabilir.

 
 
Yönetici | 23.10.2019 1163 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası