Çok Portlu Ölçüm İhtiyacı için PXI Çözüm

Çok Portlu Ölçüm İhtiyacı için PXI Çözüm

 

Gelişen entegre devre teknolojisi sayesinde günümüzde birçok farklı teknik özellik tek bir ürün altında toplanabilmektedir. Bu şekilde daha karmaşık ve kompakt ürün tasarımları mümkün olmak ile birlikte ürün performans testlerinde ise eş zamanlı olarak birden fazla portu ölçmek ve ürünlerin toplam test süresini kısaltmak zorunluluk haline gelmektedir. Ölçülecek port sayısının artması cihazdan beklenen performans seviyesini düşürmemekte,  aksine test mühendisleri son yıllarda yüksek performanslı ve çok portlu ölçüm sistemlerine sıklıkla ihtiyaç duymaktadır.

RF ve Mikrodalga ürünlerin testlerinde sıklıkla kullanılan test ekipmanlarından biri de Vektör Network Analizörlerdir. Normalde endüstride masa tipi Network Analizörler oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Standart olarak 2 port veya 4 port seçenekleri ile sunulan masa tipi Network Analizörlerde ölçülecek port sayısı arttığında farklı test yöntemleri geliştirmek gerekmektedir.. Çok portlu sistemlerin testlerinde kullanılabilecek yöntemlerden biri 2 port, 4 port veya 6 port Network Analizör ile birlikte uygun RF anahtarlar kullanmaktır. Bu şekilde anahtarlar kontrol edilerek test edilecek cihazın ilgili bağlantıları sırasıyla Network Analizör portlarına yönlendirilir ve ölçümler alınır. Uygulamaya bağlı olarak yarı iletlen veya elektromekanik RF anahtarlar tercih edilebilir. Network Analizör + RF anahtar yöntemi ucuz ve pratik bir çözüm sağlasa da bu yöntemin bir takım ciddi dezavantajları da mevcuttur. Bunlardan biri artan test süresidir. Tüm S parametrelerinin elde edilebilmesi için cihaz portları ardışıl olarak network analizör tarafından ölçülmelidir. Örneğin 2 portlu bir network analizör kullanılarak 6 portlu bir cihaz ölçülme istendiğinde tüm S parametrelerinin çıkarılabilmesi için 15 adet iki port ölçümü (30 adet tarama) yapılması gerekir. Frekans tarama süresinin uzun olması durumunda (düşük IF bant genişliği ve yüksek nokta sayısı seçildiğinde) ürün test süresi oldukça uzamaktadır ve bu test sistemlerinde ciddi bir dezavantaj yaratmaktadır. Buna ek olarak Network Analizör + RF anahtar yönteminin en büyük problemi RF anahtarlarda oluşan iletim kayıplardır. Özellikke yüksek frekanslarda (>10 GHz) bu kayıplar daha da artmakta ve sonuç olarak cihazın ölçebildiği dinamik aralığı daralmakta, ölçümlerin sıcaklık bağımlılığı artmakta ve anahtar kayıpları sebebiyle test edilecek ürüne uygulanabilecek kaynak gücü azalmaktadır. Bu dezavantajlar yüzünden çok portlu cihazların testlerinde yeni arayışlar gündeme gelmektedir.

Yenilikçi PXI Platformu

Son yıllarda gelişme gösteren modüler PXI test sistemleri sayesinde çok portlu cihazların testleri için kullanışlı bir alternatif oluşmuş durumdadır. PXI platformu içerisinde kullanılan Keysight M9370 serisi ile  Network Analizörler 26.5 GHz'e kadar ve M9800 serisi Network Analizörler ile 53 GHz'e kadar tek PXI şasede hiçbir anahtar kullanmadan 66 porta kadar ölçümler gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Anahtar kullanılmadığından ve aynı anda ardışıl bağlantı yapılmadan tüm portlar ölçüm için eşzamanlı olarak kullanılabildiğinden hem test süresi oldukça kısalmakta hem de cihazın performansı anahtarlar sebebiyle bozulmamaktadır. Bu da yüksek dinamik aralık ve yüksek doğruluklu çok portlu network analizini olanaklı kılmaktadır.

Keysight M9370 PXI Network analizörlerinin prensip şeması Şekil 1’de görülebilir. Her modülde bir adet RF source ve 4 adet alıcı (R1, R2, A, B) bulunmaktadır. Keysight PXI Network Analizörleri LO, Trigger ve Referans çıkışları yardımıyla birbirlerine bağlanabilir ve tüm modüller birbirleri ile senkronize biçimde çalışabilirler.  

Şekil 1: Keysight PXI Network Analizör Prensip Şeması

Günümüzde test edilecek cihazların port sayıları süreki arttığından ve test sürelerinin yüksek doğruluk oranını kaybetmeden daha kısa sürede yapılması hedeflendiğinden klasik çözümlere ek olarak daha yenilikçi test sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bunlardan biri de modüler PXI platformu için tasarlanan Keysight PXI Network Analizörleridir. Keysight M9370 ve M9800 serisi Network Analizörler ile RF anahtar kullanmadan tek PXI şasede 66 porta kadar ölçüm olanağı sağlamaktadır. Böylece seri üretimde kullanılabilecek düzeyde hızlı, yüksek doğruluklu ve sadece 4U hacminde yer kaplayan network analizi mümkün olmaktadır.

 
 
Yönetici | 02.01.2020 869 Görüntüleme
 

Yorumlar
 
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu sen yazabilirsin. Yorum yazmak için tıklayın
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Whatsapp Online Telefon Numarası